banner39

Türkiye ve İran'dan ortak işbirliği bildirisi

Başbakanlık, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ziyareti sonrası ortak bildiri yayınladı

Genel 09.06.2014, 22:46 10.06.2014, 08:40
Türkiye ve İran'dan ortak işbirliği bildirisi

Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Birinci Toplantısı'nın ardından yayımlanan ortak bildiride, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2015 itibarıyla 30 milyara ulaşması için ticarete konu malların çeşitlendirilmesi de dahil her türlü çabanın gösterilmesi yönündeki kararlılık vurgulandı.

Söz konusu bildiri, Başbakanlığın internet sitesinden kamuoyuyla paylaşıldı. 

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetiyle Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdiği belirtilen bildiride, bu vesileyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Tahran ziyaretinde ihdas edilen Türkiye-İran YDİK Birinci Toplantısı kapsamında, Ruhani ile Ankara'da bir araya geldiği aktarıldı.

Liderlerin bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunduğu ifade edilen bildiride, Türkiye ve İran'ın ilişkilerini uluslararası hukuk ve karşılıklı çıkarlara dayalı iyi komşuluk temelinde, ortak ilgi alanlarında güçlendirmeye hazır oldukları vurgulandı.

Tarafların, bölgelerindeki halkların refah düzeyini ileri taşıyacak, bölgesel istikrarın geliştirilmesine katkıda bulunacak ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin öneminin altını çizdikleri belirtilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Ekonomik ve ticari iş birliğindeki kaydadeğer potansiyelin bilinciyle taraflar, 2015 yılı itibarıyla 30 milyar ABD doları ticaret hacmine sahip olma hedefine ulaşmak amacıyla, ikili ticaretlerine konu olan malların çeşitlendirilmesi dahil, her türlü çabayı gösterme yönündeki kararlılıklarını vurgulamışlardır.

Taraflar, ülkelerindeki yatırımların karşılıklı olarak artırılması hususunda iş çevrelerinin teşvik edilmesi gerekliliğinin altını çizmiş, küçük ve orta ölçekli işletmelerin girişimleri ve faaliyetleri için kurumsal işbirliği ve bilgi paylaşım kanallarının geliştirilmesi hususundaki taahhütlerini teyit etmişlerdir.

Taraflar, bankacılık alanındaki ilişkilerini geliştirme imkanlarının araştırılmasında mutabık kalmışlardır.

Taraflar, enerji alanındaki işbirliklerinin derinleştirilmesine hazır olduklarını belirtmişler, bu alanda mevcut ilişkilerini geliştirme imkanlarının araştırılmasını kararlaştırmışlardır.

Turizm alanında iş birliğinin halklar arası ilişkilerin geliştirilmesinde Türkiye ve İran için taşıdığı önemi teyit eden taraflar, bu alanda yeni işbirliği yöntemleri bulunmasını kararlaştırmışlardır."

-Yeni uçuş noktaları

İki ülkenin, uçuş frekanslarının artırılması ve yeni uçuş noktalarının eklenmesi için iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla, sivil havacılık makamlarını yıllık toplantılar düzenleme hususunda teşvik etmekte mutabık kaldıklarına değinilen bildiride, tarafların, kültürel iş birliğini ilgili kuruluşlar vasıtasıyla daha fazla geliştirmek ve bir başka önemli saha olan kültürel miras alanında daha fazla iş birliği imkanını araştırmayı kararlaştırdıkları belirtildi.

Bildiride, şunlar kaydedildi:

"İki ülke, İran'ın nükleer programıyla ilgili gelişmeler, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve silahsızlanma konularında görüş alışverişinde bulunmuş, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na taraf tüm ülkelerin, uluslararası yükümlülüklere uygun bir biçimde nükleer enerjinin barışçı kullanımına erişme hakkı olduğunu vurgulamışlardır. Türkiye bu çerçevede, İran'ın ekonomik yaptırımların kaldırılması çabalarına desteğini dile getirmiştir.

İki ülke ayrıca nükleer silahlardan ve diğer kitle imha silahlarından arındırılmış bir Orta Doğu'ya desteklerini bildirmişlerdir.

Taraflar, terörizmin tüm şekil ve yöntemleriyle, sınıraşan örgütlü suçlarla, uyuşturucu ve silah kaçakçılığıyla ve insan ticareti ve göçmen kaçakçılığıyla mücadelede işbirliğini güçlendirme taahhütlerini yinelemişlerdir.

Taraflar, şiddete varan aşırıcılığın tüm şekil ve yöntemleri ile bölgesel çatışmalarda mezhepçilik ve şiddetin her türlüsünün uluslararası barış ve güvenliğe en ciddi tehditlerden birini teşkil ettiğini not ederek, 18 Aralık 2013 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda uluslararası destekle ve A/RES/68/127 rumuzlu kararla kabul edilen İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselansları Hasan Ruhani'nin 'Şiddete ve Aşırıcılığa Karşı Dünya' girişimi dahil olmak üzere, Birleşmiş Milletler çerçevesinde yürütülen şiddete varan aşırıcılıkla mücadele konusundaki ilgili girişimleri destekleme hususunda mutabık kalmışlardır."

FİLİSTİN'E DESTEK

Bildiride, tarafların, Suriye, Irak ve Afganistan dahil olmak üzere bölgedeki ve uluslararası plandaki son gelişmelere ilişkin olarak, devam eden anlaşmazlıklara halkların meşru hakları doğrultusunda siyasi çözümler bulunması ve ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırılması konusunda aralarındaki iş birliğinin sürdürülmesi konusundaki kararlılıklarını ifade ettikleri bildirildi.

Tarafların Filistin halkının meşru haklarına ve yeni kurulan Filistin Milli Birlik Hükümeti'ne desteklerini vurguladıkları ifade edilen bildiride, "Filistin halkıyla dayanışma içinde, uluslararası toplum ve İslam ülkelerine, Kudüs başkenti olacak şekilde Filistin devletinin kurulması dahil, Filistin davasına desteklerini artırma çağrısı yapmışlardır" denildi.

Tarafların Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın faaliyetlerini desteklemeyi sürdürmeyi, Akil Adamlar Grubu'nun kararlarının ve EİT Ticaret Anlaşması'nın uygulanması yoluyla üye devletler arasındaki iş birliğini derinleştirmeyi kararlaştırdığı belirtilen bildiriye göre, iki ülke BM başta olmak üzere, uluslararası kuruluşlar çerçevesindeki istişare ve iş birliklerini daha da ilerletmeyi taahhüt etti. 

Bu doğrultuda İran, Türkiye'nin 2015-2016 dönemi için BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği adaylığına tam desteğini beyan etti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?