banner27

Türkiye yeniden kendi aşısını üretecek

Türkiye 20 yıl sonra yeniden kendi aşını üretmek için kolları sıvadı.

Türkiye yeniden kendi aşısını üretecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Sağlık Bakanlığı, 5 yıllık hedeflerini belirledi. 2010-2014 dönemi için hazırlanan stratejik plandaki en önemli maddelerden biri yeniden aşı üretimi. Türkiye 1990 yılına kadar çiçek, verem, tifo ve kuduz aşılarını üretmiş, ardından 20 yıllık bir ara verilmişti. Stratejik plana göre, yeni dönemde aşı üretimi yeniden başlayacak. Bakanlığın planları arasında, adli psikiyatri hastaları için "yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastaneleri" açmak da var.

Hedef, hastane temelli ruh sağlığı modelinden toplum temelli ruh sağlığı modeline geçmek. Bunun için bütün il ve büyük ilçe hastanelerinde 10-20 yataklı psikiyatri servisleri kurulacak. Hastanelerde hasta memnuniyetini artırmak ve çarpıklıkları tespit etmek için "gönüllü sağlık gözlemcileri" sistemine de geçilecek. Gözlemciler, hastanelerde belirledikleri olumsuzlukları rapor edecek. Uygulama ülke genelinde yaygınlaştırılacak ve iki kez rapor hazırlanacak.

BAKANLIKTAN AR-GE DESTEĞİ

Sağlık Bakanlığı'ndan milyon liralık AR-GE desteği. Sağlık Bakanlığı, kamu kuruluşlarından ve üniversitelerden, sağlık alanında araştırma ve geliştirme hizmetleri alacak. Bu hizmet için üniversitelere veya kamu kuruluşlarına 1 milyon liraya kadar finansman sağlanacak.
Konuya ilişkin esaslar, Bakanlar Kurulu kararıyla 31 Temmuz'da yürürlüğe girdi. Buna göre bakanlık, hizmet alımını protokolle doğrudan ya da, piyasadan pazarlık usulüyle yapacak.
Bakanlıkça ihtiyaç duyulan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesi karşılığında da, her bir faaliyet için 1 milyon liraya kadar finansman sağlanacak. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bunun ülkede eksikliği çok fazla hissedilen AR-GE faaliyetlerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağına dikkati çekiyor

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2010, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25