banner39

Türkiye, Yunanistan'a krizden çıkış dersi önerdi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF ve Avrupa Birliği'ne (AB) Yunanistan'a kriz yönetimi konusunda deneyim aktarma teklifi götürüldüğünü söyledi.

Genel 23.09.2010, 15:34 23.09.2010, 15:34
Türkiye, Yunanistan'a krizden çıkış dersi önerdi

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF ve Avrupa Birliği'ne (AB) Yunanistan'a kriz yönetimi konusunda deneyim aktarma teklifi götürüldüğünü söyledi. 
 
Teklife sıcak yaklaşıldığını kaydeden Babacan, "Başbakan'ımıza durumu aktardım. Hemen Sayın Yorgo Papandreu'yu aradı. Gidip deneyimlerimizi aktardım." dedi. Yunanistan maliye bakanından mektup aldığını duyuran Babacan, reformlar konusunda ortak çalışma yapmak istediklerini bildirdi. Babacan, Yunanlı bakanın önümüzdeki günlerde geleceğini ve birlikte çalışılacağını kaydetti.

Babacan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Birleşmiş Milletler (BM) toplantıları çerçevesinde izleyen gazetecilere gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye'nin ilk altı ayda iki haneli büyüme rakamı yakaladığını ifade eden Babacan, bunun kaynağının iç piyasadaki yatırım ve tüketim olduğunu söyledi. Özel sektörün ilk çeyrekteki yatırım tutarının 41 milyar lira olduğunu kaydeden Babacan, kamunun yıllık yatırım miktarının 20 milyar lira olduğunu hatırlattı.

Yatırımlarda güvenin önemine değinen Başbakan Yardımcısı, şunları aktardı: "Güven yoksa, özel sektör parası varken yatırım yapmaz, tüketici parası olmasına rağmen harcamaz. Hükümetlerin en önemli görevlerinden biri bu güveni sağlamasıdır. Biz Orta Vadeli Program'ı çıkarınca, dünyada birçok ülkenin kredi notu düşerken, bizimki arttı." diye konuştu.

Referandumdan çıkan sonucun siyasi istikrarın süreceğine dönük dünyaya güven verdiğini vurgulayan Babacan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın dünyada fark oluşturacak şekilde yükseldiğinin görüldüğünü anlattı.

2002 yılında günlük geliri 4,3 doların altında olanların toplam nüfusa oranının yüzde 30,3 olduğuna dikkat çeken Babacan, "Bu oran 2008'de yüzde 6,8'e indi. Bir başka deyişle, hane başına geliri 1000 liranın altında olan 4 kişilik aile oranı yüzde 6,8 düzeyinde. Türkiye'de çok şükür günlük geliri 1 doların altında olan kimse kalmadı. Bu oran binde 2 dolayındaydı, sıfırladık. 2 doların altındakilerin oranı da binde 5'e düştü." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefi olduğunu belirten Devlet Bakanı Babacan, ekonominin büyüklüğünün 2 trilyon dolar olmasını beklediklerini söyledi. Babacan'a göre nüfus artışı da dikkate alındığında 2023'te kişi başına gelir 22-23 bin dolar seviyesine çıkacak. Babacan, memura toplu görüşmelerde 2011 için yüzde 4+4 zam ve 80 lira ek ödeme kararının referandumla ilgisi olmadığını da sözlerine ekledi.

İLAÇTA YILLIK TASARRUF 2,5 MİLYAR DOLARI BULDU

Geçen yıl devletin ilaç faturasının 16 milyar lirayı bulduğunu aktaran Bakan Babacan, rakamın bu yıl 18 milyar liraya yükselmesinin söz konusu olduğunu bildirdi. İlaç şirketleri ile sıkı pazarlık yapıldığını ifade eden Babacan şunları kaydetti: "Amerika'nın, İngiltere'nin büyükelçileri devreye girdi. Yabancı ilaç şirketleri için lobi yapmak istedi.

Kendilerine, 'Bu diplomatik bir sorun değil. Biz müşteriyiz, onlarla pazarlık yapıyoruz. Ticaretin kuralı da budur.' dedik. Pazarlık sırasında, 'gerekirse Çin ve Hindistan'ı da baz alabileceğimizi' söyledik. Bir ara ilaç şirketleri eczaneleri boykota yönlendirdiler. Sonunda fiyat indirimi sağladık. Yıllık tasarrufumuz 2,5 milyar doları buldu."

 Kaynak:Zaman

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?