banner15

Türkiye'de geri dönüşüm kültürü yok!

Türkiye'de her yıl 1 milyar liralık atık kaynak ayrıştırılmadığı için değerlendirilmeden imha ediliyor

Türkiye'de geri dönüşüm kültürü yok!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Karacan, "İsveç’te çıkan atıkların yalnızca yüzde 4’ü geri dönüşmez durumda. Türkiye’de ise her yıl 1 milyar liralık atık kaynak ayrıştırılmadığı için değerlendirilmeden imha ediliyor" dedi.

Prof. Dr. Karacan, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada 50’den fazla ülkede 1,5 milyon insana istihdam yaratan geri dönüşüm sektörünün Türkiye ekonomisinin geleceği için de kaçınılmaz olduğunu belirtti. Her yıl tonlarcası çöp kutularına atılan kağıt-karton, cam, plastik ambalaj gibi katı atıkların enerji dönüşümünde kullanılabileceğini bildiren Prof. Dr. Karacan, şunları kaydetti:

“9,5 milyon nüfusa sahip İsveç’te çıkan atıkların yalnızca yüzde 4’ü geri dönüşmez durumda. Türkiye’de ise her yıl 1 milyar liralık atık kaynak ayrıştırılmadığı için değerlendirilmeden imha ediliyor. Kağıt, karton, metal, cam, plastik, elektronik atık, lastik gibi atıkların yaklaşık yüzde 40’ı geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılabiliyor. Katı atıkların içindeki organik maddelerin işlenmesiyle hem ısı değerlerinden yararlanmak hem de depolanması gereken miktarı azaltmak mümkün."

Prof. Dr. Karacan, çevreye zarar vermeden işleyecek bir yakma tesisi için ileri bir teknoloji gerektirdiğini belirterek, "Ancak ülkemizde ‘kazanımsız yakma işlemi’ ‘enerji elde edilerek yakma işleminden’ çok daha yüksek oranda uygulanıyor. 2023 yılında Türkiye’nin enerji ihtiyacı iki katı artacağı öngörülüyor. Bu nedenle ülkemizin alternatif enerji kaynaklarının yanı sıra artık katı atık potansiyeli de çok daha fazla oranda değerlendirilmeli" dedi.

TÜRKİYE’NİN KATI ATIK RAKAMLARI

Türkiye İstatistik Kurumu "Belediyelerin katı atık istatistiklerine" göre;
- Türkiye'de günde kişi başına düşen atık miktarı 1,12 kilogram. Bunun yüzde 20'sini ambalaj atıkları oluşturuyor. Belediyelerce, ülke genelinde, yıllık toplam 30 milyon ton atık toplanıyor.
- İzmir'de yılda toplanan atık miktarı 1 milyon 613 bin 168 ton. Kişi başına düşen günlük atık üretimi ise 1,20 kilogram.
- İstanbul'da yılda toplanan atık miktarı 5 milyon 670 bin 824 ton. Kişi başına düşen günlük atık üretimi ise 1,13 kilogram.
- Ankara'da yılda toplanan atık miktarı ise 1 milyon 880 bin 527 ton. Kişi başına düşen günlük atık üretimi ise 1,06 kilogram.
- Türkiye'de kişi başına düşen günlük atık üretiminde Muğla 2,12 kilogramla birinci sıradayken Hakkari ise 0,46 kilogramla son sırada yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 13:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35