banner15

Türkiye'de güvenli internet devri başlıyor

Güvenli internet uygulaması bugün test yayınına başlıyor. Kullanıcılar “aile” ya da “çocuk” profilini seçebilecek. Hizmetten yaralanmak istemeyenlerin mevcut durumu ise devam edecek

Türkiye'de güvenli internet devri başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Güvenli İnternet Hizmeti” adını verdiği uygulamanın test yayını bugün başlıyor.

Kamuoyunda tartışmalara ve protestolara neden olan uygulama tercihe bağlı olacak. İnternet servis sağlayıcıları, bu hizmeti tercih eden abonelere, ''çocuk'' ve ''aile'' profili olmak üzere iki farklı profil şeklinde sunacak.

Aboneler, buna yönelik taleplerini hizmet aldığı işletmeciye abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında, çağrı merkezi veya internet sitesi aracılığıyla bildirebilecek ve bu hizmeti ücretsiz sunacak.

İnternet servis sağlayıcıları tarafından abonelere verilecek kullanıcı adı ve şifre ile Profil Düzenleme İnternet Sayfası'ndan profiller arasında geçiş yapılabilecek veya ''hizmet'' devre dışı bırakılabilecek.

Profilleri nedeniyle engellenen internet sitelerine erişmek isteyen aboneler, işletmeciler tarafından tasarlanacak olan Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfası'na yönlendirilecek. Güvenli İnternet Hizmetinin kapsamında engellenen internet sitelerinin listelerinin oluşturulmasına ilişkin kriterler, Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu tarafından tespit edilecek.

ÜÇ AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

İşletmeciler, gerekli tüm altyapı ve uygulama çalışmalarını test süreci başlamadan önce hazır hale getirecek. Test süreci, işletmeciler ile BTK arasında bugünden itibaren 22 Kasım kadar gerçekleştirilecek. Hizmet, 22 Kasım'dan itibaren sunulmaya başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 10:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35