Türkiye'de Ramazan Bayramı kutlanıyor

Yurt genelinde vatandaşlar Ramazan Bayramı dolayısıyla camileri doldurdu. Camilerde bu bayram ilk kez "Ramazan Bayramı Özel Programı" gerçekleştirildi.

Türkiye'de Ramazan Bayramı kutlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara'da vatandaşlar Ramazan Bayramı dolayısıyla camileri doldurdu. Kocatepe Cami'ye çocuklarıyla gelen vatandaşlar, bayram sevincini birbirleriyle kucaklaşarak yaşadı.

Diyanet İşleri Başkanlığı genelgesi doğrultusunda, Ramazan Bayramı'nın manevi atmosferinden vatandaşların gereği gibi istifadesine ve bu kutlu günlerin neşe, coşku ve huzurunun Türkiye genelinde teneffüs edilebilmesine katkı sağlamak amacıyla bu yıl ilk defa sabah namazı ile bayram namazı arasında "Ramazan Bayramı Özel Programı" düzenlendi.

Program kapsamında, vatandaşlar, bayram namazını, tekbirlerle, salavatlarla, zikirlerle karşıladı. 

Sabah namazından önce Yasin-i Şerif, sabah namazının ardından da bayram namazına kadar ayetler okundu. Vaaz, tesbihat ve duaların ardından bayram namazı kılındı.

Öte yandan çeşitli ülkelerden gelen Müslümanlar da bayram neşesine Kocatepe Cami'de ortak oldu.

İzmir

İzmir'de vatandaşlar, bayram namazını kılmak için camileri doldurdu.

Tarihi Hisar Camisine gelen vatandaşlar, bayram namazı için birlikte saf tuttu.

Cemaat, bayram namazını kıldıktan sonra, okunan hutbe ve duanın ardından birbirleriyle bayramlaştı.

Bayram dolayısıyla çocuklara hediyeler dağıtıldı.

Edirne

Ramazan Bayramı dolayısıyla Edirne'deki vatandaşlar, Mimar Sinan'ın ustalık eseri tarihi Selimiye Camisi'ne akın etti.

Bayram namazı vaktinden önce özellikle Selimiye Camisi ve diğer selatin camilere gelip saf tutan cemaatin yoğunluğu nedeniyle camiler kısa sürede doldu.  

Selimiye Camisi'nde namazın ardından okunan hutbe ve yapılan dua sonrası cemaat bayramlaştı. 

Cami çıkışında vatandaşlara lokum ikram edildi.

Kırklareli

Kırklareli'nde de Ramazan Bayramı namazı nedeniyle kentteki camilerde yoğunluk yaşandı.

Bayram namazını özellikle Hızırbey Camisi'nde kılmak isteyen vatandaşlar sabahın erken saatinde camide saf tuttu. Bazı vatandaşlar namazı cami bahçesinde kıldı. Bayram namazı öncesi İl Müftüsü İsmail Bayrak, Hızırbey Camisi'de vaaz verdi.

 Cemaat daha sonra namaz kılıp dua etti. Namazın ardından okunan hutbe ve yapılan dua sonrası cemaat bayramlaştı. 

Ardından cami önlerinde vatandaşlara ikramlarda bulunuldu. 

Adana

Adana'da bayram namazı dolayısıyla camilerde yoğunluk yaşandı.

Kullanım alanı açısından Ortadoğu ve Balkanlar'ın en büyüğü olma özelliğini koruyan ve "Selimiye'nin eşi, Sultan Ahmet'in kardeşi" diye nitelendirilen Sabancı Merkez Camisi'ne gelen çok sayıda vatandaş, bayram namazını kıldı, dua etti.

Bayram dolayısıyla vatandaşlara, su, lokum ve şerbet gibi çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Kentteki diğer camilerde de bayram namazı dolayısıyla yoğunluk yaşandı.

Çadır kentlerde bayram

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, bayram namazını çadır ve konteyner kentlerde kıldı. 

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesislerinde yaşayan Suriyeliler, vatanlarından uzakta bir bayram namazını daha kılmanın burukluğunu yaşadı. 

Yaklaşık 28 bin kişinin barındığı çadır kentte, kendileri için oluşturulan boş alanda saf tutan Suriyeliler, hutbenin ardından ülkelerindeki ve İslam aleminde yaşanan olayların sona ermesi için birlikte dua etti. 

Bayram namazına yoğun ilgi gösteren Suriyelilerden bazıları dua sırasında hüzünlendiği ve gözyaşlarına engel olamadığı gözlendi.

Hatay'ın Altınözü ilçesindeki Boynuyoğun Konaklama Tesisinde kalan Suriyeliler ülkelerinden ve sevdiklerinden uzakta bayramı geçirmenin hüznünü yaşadı.

Çadırkentte kalan Suriyeliler bayram namazlarını çadırkentte bulunan camide kıldıktan sonra ülkelerindeki olayların sona ermesi için dua etti. 

Erzurum

Erzurum'daki tarihi Ulu Cami'de bayram namazını kılmak isteyen vatandaşlar, yoğunluğa neden oldu. Camide yer bulamayan vatandaşlar kaldırıma serdikleri halılarda namaz kıldı. Namazın ardından bayramlaşma yapıldı.

Iğdır

Yurtta Ramazan Bayramı'nı ilk kutlayan şehir olan Iğdır'da vatandaşlar camileri doldurdu. Iğdır'ın en büyük camisi olan Merkez Camisi'nde yoğunluk yaşandı. Burada bayram namazını kılan vatandaşlar dua etti.

Ağrı

Cumhuriyet Caddesi 'ndeki Merkez camisinde bir araya gelen vatandaşlar, İslam aleminin birlik ve beraberliği için dua etti.

Edilen duaların ardından namaz kılan vatandaşlar bayramlaştı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 10:08
banner53
YORUM EKLE

banner39