banner39

Türkiye'deki İranlılara ambargo

İran'a yönelik ekonomik ambargo Türkiye'deki İranlıları da hedef aldı.

Genel 16.04.2013, 01:00 16.04.2013, 01:00
Türkiye'deki İranlılara ambargo

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a uyguladığı ekonomik ambargo Türkiye'deki İranlıları da vurdu.

Bazı bankalar, İranlı müşterilerine, "Paranızı 17 Nisan'a kadar bankamızdan çekin, aksi takdirde el konulacak" uyarısı yaptı.

İran'ın AnkaraBüyükelçisi Ali Riza Bikdeli konuyla ilgili soruları cevapladı.

"Bu durum Batı ile ticaret yapan bankaların muhafazakar tutumundan kaynaklanıyor" diyen Büyükelçi Bikdeli "Türkiye Cumhuriyeti'nin aldığı kararlarr doğrultusunda hareket etmeleri gerekiyor" ifadesini kullandı.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre bazı bankalar, İranlı müşterilerini arayıp, "Paranızı 17 Nisan'a kadar bankamızdan çekin, aksi takdirde el konulacak" diye uyardı.

İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Riza Bikdeli konuyu TRT TÜRK'e değerlendirdi. Bikdeli, bu durumun genel bir tutum olmadığını söyledi.

Büyükelçi Bikdeli, ''Konu bazı bankaların çalışmalarındaki muhafazakar tutumdan kaynaklanıyor. Batılı ülkelerle daha çok ticaret yapan bazı bankalar muhafazakar bir tutumla buna benzer kararlar alıyor. Halbuki bizce Türkiye Hükümeti'nin belirlemiş olduğu çerçevede hareket etmeleri gerekiyor.Türkiye Amerika ve Avrupa Birliği'nin uyguladığı ek yaptırımları desteklemiyor.''

Ambargo yüzünden değerlendirilemeyen İran piyasasına özellikle bölge ülkelerinin yönelmesini beklediklerini söyleyen Büyükelçi Bikdeli, Türk girişimcilerin bu tür fırsatları değerlendirmesini beklediklerini vurguladı. 

BÜYÜKELÇİ BİKDELİ

''Bu yaptırımlar ABD ve Avrupa ülkelerini kısıtlıyor ancak bölge ülkelerine yönelik değil. Bizim beklentimiz İran'ın çevresindeki ülkelerin bu dönemde oluşan fırsatları değerlendirmesidir.'' dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?