banner39

Türkiye'deki İslamcı dergiler dijital ortamda

İLEM tarafından hazırlanan İslamcı dergiler projesi kapsamında çok sayıda dergi dijital ortama aktarıldı

Genel 28.02.2016, 09:23 28.02.2016, 09:23
Türkiye'deki İslamcı dergiler dijital ortamda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İlmi Etüdler Derneğinin (İLEM) 2014 yılında başlattığı "İslamcı Dergiler Projesi"nin, 1960-1980 dönemini içeren birinci aşaması tamamlandı.

Proje için hazırlanan internet sitesi ve ilk aşama verilerini içeren kitap, İLEM'in Üsküdar'daki merkezindeki bir toplantıyla tanıtıldı.

Etkinlikte konuşan İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar, İslamcılığın tarihini erişilebilir hale getirdiklerini belirterek, "İslamcılık düşüncesi üzerine çokça tartışılan ve yazılan bir konu. Türkiye'de pek çok ideoloji gibi İslamcılık da dergiler üzerine gelişmiş, ilk teorilerini dergiler üzerinden getirmiş bir akım. Dolayısıyla dergiciliğin İslamcılıkta yeri büyük ama dergileri bulmak büyük bir dert. 5 yıllık süreci tamamladığımızda, Türkiye'de İslamcı düşüncenin gelişimini, üretimini görünür hale getirmiş olacağız. Araştırmacıların da kaynaklara birinci elden ulaşmasını sağlayacağız" dedi.

Toplantının ardından düzenlenen panelde konuşan yazar Vahdettin Işık, Türkiye dışındaki İslamcı dergilerin de arşivlenmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Bu ülkede olup biten her ne varsa onları devşirmemiz lazım. Türkiye'deki İslamcı gelenek dışındaki müktesebatla da ilgilenmemiz lazım. Temsil kabiliyeti en yüksek alanlardan biri dergilerdir. Dergiler, iki-üç kişinin bir araya gelmesinin suç sayıldığı zamanlarda, Anadolu'nun en ücra köşesindeki insanla, en merkezdeki insanın arasındaki en önemli irtibat kanallarındandı" ifadelerini kullandı.

"DİN, 1920'LERDE DEVLETİN YEDEĞİNE ALINMAK VE KULLANIŞLI HALE GETİRİLMEK İSTENMİŞTİR"

İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara da projenin çok büyük bir başarı olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

"Türkiye'nin İslamcılık açısından şartları değişkenlik gösteriyor. Türkiye sömürgeciliği tecrübe etmedi. Aynı zamanda bu topraklar, sünni hilafetin sonlandığı topraklardır. Bazı kanunlarla, din toplumdan dışlanmak istenmiştir. Din, 1920'li yıllarda büyük bir güç olarak devletin yedeğine alınmak ve kullanışlı hale getirilmek istenmiştir. Bu durum da bazı İslamcıların yurt dışına çıkmasına, bazılarının evlerine kapanmasına, çok azının cemaatleşmesine, bir kısmının da sisteme entegre olmasına sebep olmuştur."

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Hakkı Akın ise İslamcı dergilerin ırkçı milliyetçiliğin önüne geçtiğini aktararak, "Necip Fazıl Kısakürek, davasını daima İslam davası olarak adlandırmış ama muhafazakarlık, milliyetçilik ve islamcılığın iç içe geçtiği bir isimdir. Büyük Doğu dergisi de fikri çeşitlenme konusunda bir örnektir. 1960-80 arası dergilerin yıllara göre artması, insan sayısı ve nicelik anlamında katkının da arttığını gösteriyor" diye konuştu.

İslamcılık araştırmalarına yeni açılımlar getirme hedefiyle yolan çıkan proje kapsamında, 50 dergi incelendi ve bunların yaklaşık 3500 sayısı kataloglandı. Projenin ikinci ve üçüncü aşamalarıyla birlikte, 1908'den günümüze kadar yayımlanan İslami dergilerin kolay erişilebilir bir duruma getirilmesi planlanıyor.

Bu arada proje için hazırlanan www.idp.org.tr internet sitesi de erişime açıldı.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?