Türkiye'den 'lavaş' atağı

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, 'lavaş'ın UNESCO'nun kültürel miras listesine girmesi için Azerbaycan'la ortak çalışma yapacakalrını söyledi.

Türkiye'den 'lavaş' atağı

Türkiye ve Azerbaycan, 'lavaş'ın kültürel miras listesine girmesi için harekete geçti. Açıklamayı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Türkiye Kültür Haftası" açılış etkinliğine katılmak ve temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da yaptı.

Mevkidaşı Ebülfes Garayev'le görüşmesinin ardından konuşan Çelik, Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak tarihine vurgu yaparak iki ülkenin geleceğe bakışının da ortak olduğunu belirtti.

Çelik, Azerbaycan'la çok önemli projeler yapacaklarını söyleyerek şu bilgileri verdi:

"Lavaş başta olmak üzere pek çok dosyayı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine ortak dosya olarak vereceğiz. Köroğlu konusunda da ortak dosya çalışmamız var. Biri kültür, diğeri turizm sürekli çalışan iki komite kuracağız.

Bu komiteler altı ayda bir bakan yardımcıları başkanlığında bir araya gelecekler. Biz de senede bir kez bir araya gelerek onların çalışmalarını gözden geçireceğiz. Tarihi İpekyolu ve Dede Korkut'un tarihi mirasının canlandırılması konusunda ortak projeler yapacağız."

Kaynak: Ajanslar

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 01:01
banner53
YORUM EKLE

banner39