banner15

Türkiye'den Somali'ye çöp toplama aracı

Türkiye, Somali'ye dört adet çöp toplama aracı hibe ediyor

Türkiye'den Somali'ye çöp toplama aracı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bakanlığı tarafından belediyelere hibe edilen 53 katı atık toplama aracından 4'ünün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Somali'ye gönderileceğini bildirdi. 

İstanbul Avrupa Yakası Posta İşleme Merkezinin açılışı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belediyelere hibe edilen çöp toplama araçlarının anahtar teslim töreninde konuşan Bayraktar, AK Parti anlayışının 9 yıldır hizmetlerini artırarak devam ettiğini söyledi. 

Bayraktar, dünyayı imrendirecek bir posta işletme merkezinin hizmete açıldığını belirterek, tören kapsamında 49 belediyeye modern çöp toplama araçlarını teslim edileceğini kaydetti: 

Bugüne kadar 2 binin üzerinde bu şekilde araç teslim ettiklerini belirten Bayraktar, ''Bugün teslimi yapılacak araçların adedi 53'tü. Bunların 4 tanesini başbakanımızın talimatıyla Somali'ye gönderiyoruz. Eksik kalan araçlarımızı da en kısa sürede teslim edeceğiz. Parti ayrımı gözetmeksizin tüm siyasi partilerin belediyelerine bu araçları veriyoruz.'' 

Bayraktar, Türkiye'deki şehirlerin nüfusunun yüzde 80'den fazlasının çöp toplama, katı atık tesisleri ile arıtma tesislerinin büyük bir bölümünün tamamlandığını aktararak, ''Ustalık kabinesinde de hem kalan katı atık tesislerimizi, hem de arıtma tesislerimizi modernize edeceğiz ve tamamlayacağız. Katı atık toplama tesislerimizden enerji üretme ve rafine ederek gübre üretme, bunları seralarda kullanma şeklinde çalışmalarımız devam ediyor'' diye konuştu. 

Bakanlıklarının, daha önce Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığının çevre kanadı olarak başta İstanbul olmak Türkiye genelinde büyük hizmetler yaptığını dile getiren Bayraktar, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

''Dünyada gelişen çevrecilik anlayışının Avrupa standartlarında ülkemizde uygulanması noktasında çok titiz bir gayret içerisindeyiz. Yine 1970'li yıllardan itibaren dünya gündemine oturan çevrecilik aslında 1930-1940'lardan itibaren sanayileşmesini ve gelişmesini tamamlayan ülkelerin hoyrat bir şekilde çevreyi kirleterek medeni ülke, model ülke, kalkınmış ülke konumuna geldikten sonra çevreciliğe bu kadar titiz bir yaklaşım gösterdikleri 1970'li yıllardan sonra Türkiye'de sanki kalkınmasını, gelişmesini tamamlamış, gelir seviyesini 30 bin doların üzerine çıkarmış ülkelerin uyguladığı kıstasları uygulayarak çevreciliğe dikkat etmektedir. Ancak bugün gerek ABD, gerekse Çin, çevre konusuna en çok dikkat etmesi gereken Hindistan, bizim dikkat ettiğimiz gibi çevreciliğe dikkat etmemektedir. Bu bakımdan bizim sanayileşmede ve ihracattaki maliyet artışlarında önümüzü kesmektedir. Ancak biz hem sanayileşmeyi, hem kalkınmayı, hem de istihdamı artırmak suretiyle çevreciliğe de dikkat ederek bu hususları geliştirmeye, AB kıstaslarına uymaya gayret edeceğiz.'' 

Bayraktar, çevrecilik konusunda ve şehirleşme konusunda, şehirlerin marka değerlerini artırmak ve kentsel dönüşümlerini sağlama, şehirlerdeki tüm katı atıkların modern bir şekilde bertarafını sağlamak, şehirlerin meydan ve çevre düzenlemelerini artırmak için hükümetin kararlı olduğunu dile getirerek, ''İstanbul'da 2 önemli büyük yeni şehir ve kanal yapılacak. Ulaştırma Bakanlığımız bu kanalı açacak, çevresindeki şehirleşmede bizim de katkılarımız olacak. İstanbul'a önem veriyoruz, şehrin kentsel dönüşümünü artan ivmeyle devam ettireceğiz'' şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35