banner15

Türkiye'nin asıl kredi notu 'A'dır

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün: Kredi kuruluşları Türkiye'ye haksızlık ediyor. Kredi notumuz B seviyesinde olsa bile yazılı olmayan notumuz aslında A seviyesine yükselmiştir.

Türkiye'nin asıl kredi notu 'A'dır

 
 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, Yunanistan, Portekiz ve İspanya gibi AB ülkelerinin kredi notunu kısarken, küresel kriz ortamında gösterdiği başarılı performans sayesinde Türkiye'nin notunu kısa süre içinde iki kez yükseltti. 
 
Ancak yine de ülkenin 'yatırım yapılabilirlik' notu, ekonomik açıdan çok daha güçlü olduğu Guatemala, Macaristan, Kazakistan, Tunus, Fas, Peru ve Romanya gibi ülkelerin gerisinde yer alıyor. Bu duruma bir tepki de Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'den geldi.

Akıl hocaları olarak adlandırılan kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye verdiği notların eksik olduğunu belirten Bakan Ergün, "Notumuz kesinlikle A düzeyinde olmalıdır. Kredi kuruluşları Türkiye'ye haksızlık ediyor. Kredi notumuz B seviyesinde olsa bile yazılı olmayan notumuz aslında A seviyesine yükselmiştir." dedi. 

Avrupa Birliği ve Belçika'nın başkenti Brüksel'de Türk basın mensuplarıyla bir araya gelen Nihat Ergün, gazetecilerin sorularını cevapladı. Ergün, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük'ün 'Hükümetin performansını takdirde biraz hasis (cimri) davranmış olabiliriz.' şeklindeki ifadelerini ise, "Kişinin haleti ruhiyesi ile ilgili bir konu." sözleriyle değerlendirdi.

Küçük'ün olaylara sürekli olumsuz ve kötümser tarafından bakma yönünde hareket ettiğini ifade eden Sanayi Bakanı, "Türkiye ekonomisi iyi gidiyor 'ama' demenin kimseye faydası yok. Sanayici ve yatırımcının morale ve motivasyona daha çok ihtiyacı var. Türkiye'nin gücünü ve potansiyellerini iyi görmeleri lazım. Ancak iş dünyasının yeterli öngörüye sahip olamadığını gördük." dedi.

Bakan Nihat Ergün, 12 Eylül'de yapılan anayasa değişikliği referandumunda iş dünyasından beklenen miktarda görüş beyanı gelmediğini de hatırlattı. Ergün, 'İş dünyası yeterli desteği vermedi diye bu olumlu tablodan istifade edemeyecekler mi?' sorusuna ise, "Bir işi herhangi bir şirketin işi olarak görmeyiz, Türkiye'nin işi olarak görürüz. Küresel şirketlerimize dünyanın her yerinde destek veririz. Bunlar hayır demiş şirketler de olabilir. Tartışmalar işimizi doğru yapmamızı etkilemez." diye konuştu.

 Kaynak:Zaman

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 08:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48