Türkiye'nin dört bir tarafında iftar

Ramazan ayının ilk gününde Türkiye'nin dört bir tarafında vatandaşlar iftar verilen yerlere koştu

Türkiye'nin dört bir tarafında iftar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ramazan ayının ilk gününde çok sayıda vatandaş orucunu iftar çadırlarında açarken; türbe ve camilerde de iftar kalabalığı yaşandı.

İstanbul'da çok sayıda vatandaş, dileklerinin gerçekleşmesi umuduyla ilk iftarlarını Fatih'teki Oruç Baba Türbesi'nde yaptı.

Şehremini'deki Oruç Baba Türbesi'nde iftarlarını yapmak isteyen vatandaşlar akşama doğru buraya gelmeye başlarken, kalabalık, iftar vakti yaklaştıkça arttı. Türbeye çıkan sokaklarda vatandaşlar kuyruk oluşturdu. Çevredeki yollarda da trafik sıkışıklığı yaşandı.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu vatandaşlar, oruçlarını, inanışa göre Oruç Baba'nın yaptığı gibi sirke ve ekmekle açtı. Vatandaşlar daha sonra evlerinden getirdikleri yiyeceklerle iftar yaptı.

Dileklerinin gerçekleşmesi için dua ederek Kur'an-ı Kerim okuyan vatandaşlar, oruçlarını açtıktan sonra Oruç Baba'nın mezar taşına ellerini, cüzdanlarını, paralarını ve anahtar gibi çeşitli eşyaları sürerek dilekte bulundu.

ÇOCUKLARLA İFTAR YEMEĞİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Esenler Belediyesi'nin Kemer Stadyumu'nda çocuklar için verdiği iftar yemeğine katılan Davutoğlu, ramazanla en çok bütünleşen kitlenin çocuklar olduğunu, çocukların ''ramazan gibi masum'' olduğunu söyledi.

BİNGÖL'DE BAKAN YILMAZ İLK İFTARI ÇEDIRDA YAPTI

Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz, Bingöl Belediyesi İftar Çadırı’nda vatandaşlarla birlikte iftarını açtı.

Ramazan Ayı’nın ilk gününde Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş, Bingöl eski Milletvekili Yusuf Coşkun, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay ve AK Parti Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay Bingöl Belediyesi Hizmet Binası’nın yanında kurulan Belediye İftar Çadırı’nda vatandaşlarla birlikte iftarlarını açtılar.

Bingöl Belediyesince her yıl Mübarek Ramazan ayında şehir merkezinde ihtiyaç sahipleri için kurulan iftar çadırının ilk günkü konuğu olan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de Ramazan Ayı’nın çok güzel geçtiğini söyledi. Bakan Yılmaz, Bingöl halkının maneviyatının çok yüksek olduğunu söyleyerek, Ramazan ayında bunun daha da belirginleştiğini belirtti.

Doğu ve Güneydoğu’da Ramazan’ın daha güzel geçtiğine vurgu yapan Bakan Yılmaz, “Ramazan Ayı’nın Bingöl’e, ülkemize ve İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Doğu ve Güneydoğu’da Ramazan’ın tadı başka. Ramazan doğu ve batıda da güzel. Ancak Doğu ve Güneydoğu’da Ramazan’ın manevi atmosferini çok daha güçlü bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Bu bakımdan ben Ramazan’da daha çok doğu ve güneydoğu da olmak istiyorum. Birkaç gün buralarda kalacağız. Diğer illerde de Ramazan’ı geçirmeyi planlıyoruz. Ancak daha çok Bingöl’de Ramazan’ı geçirmeyi düşünüyorum. Ramazan Ayı’nın insanımıza, ülkemize, barış, huzur, esenlik getirmesini diliyorum. Ramazan Ayı’nın insanlarımızın manevi gelişimine katkı sağlamasını diliyorum” diye konuştu.

İLK İFTAR TOPU KARS KALESİ ETEKLERİNDE PATLADI

Kars'ta Ramazan ayının iftar topu, Evliya Cami, Hasani Harakani Türbesi ve Kars Kalesi eteklerinden atıldı.

Evliya Cami önünde Kars Valiliği’nin kurduğu iftar çadırının önünde atılan iftar topu ile birlikte vatandaşlar da orucunu dua ederek açtı. Kars’ta 8 yıldır iftar topunu ateşleyen Tacettin Durmuş, Türkiye’de Hakkari ve Iğdır’dan sonra ilk iftarını açan illerden birininde Kars olduğunu belirtti.

Kars Valiliği tarafından geleneksel hale getirilen iftar topu, bu yıl da akşam ezanı eşliğinde tarihi Kars Kalesi’nin eteğinden atıldı. Ateşleyici yeterlilik belgesi bulunan Tacettin Durmuş, hazırladığı Ramazan topunu son 8 yıldır Kars'ta attığını kaydederek, vatandaşların uygulamadan memnun olduğunu ve top sesine alıştıklarını söyledi.

Durmuş, "Kars'ta 8 yıldır Kars Valiliği adına tarihi iftar topu atıyorum. Kaleye yakın olan Evliya Camii'nden yükselen ezan sesiyle birlikte topu patlatıyorum. Topun sesi geniş bir alandan duyuluyor” dedi.

ADANA'DA, RAMAZAN'IN İLK İFTARI

Adana'da, Ramazan'ın ilk iftarı sıcak hava nedeniyle kurulan dev vantilatör eşliğinde yapıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Adana Şubesi tarafından Uğur Mumcu Meydanı'na kurulan çadırda, vatandaşlara iftar yemeği verildi.

İftara az bir süre kala çadıra gelen çoğu dar gelirli, bir kısmı da evine yetişemeyen Adanalılar, ezanın okunmasıyla oruçlarını hep birlikte açtı.

Bu arada kentte etkili olan sıcak hava ve yüksek nem nedeniyle iftar çadırı dev vantilatörle serinletilmeye çalışıldı.

Bazı vatandaşlar ise kent merkezi ve ilçelerde belediyeler ve çeşitli kurumlarca kurulan çadırlarda iftarını açtı.

ANKARALILAR İLK İFTARI ÇADIRDA YAPTI

Ankara'da da Büyüksehir Belediyesi'nce Kızılay'da kurulan iftar çadırına yoğun ilgi vardı. Yemek sırasında bekleyen vatandaslar, aniden bastıran yagmura karşı çadırın altına saklanarak önlem almaya çalıştı.

EDİRNE'DE İFTAR ÇADIRI DOLDU

Edirne'de de Ramazan'ın ilk iftarını Selimiye Camisi'nde açmak isteyenler iftar çadırını doldurdu. Edirne Valisi Gökhan Sözer de Selimiye Meydanı'nda kurulan iftar çadırını ziyaret ederek, vatandaşlarla birlikte orucunu açtı.

TÜRKİYE'DEKİ SURİYELİLERİN BURUK RAMAZAN HEYECANI

Ülkelerinde yaşanan iç karışıklıktan kaçarak Türkiye’ye sığınma talebinde bulunan Suriyeliler Mübarek Ramazan ayında ilk iftarlarını kendileri için kurulan çadırlarda açtılar. Ülkelerinde yaşanan şiddetin sona ermesi için dualarını eksik etmeyen Suriyeliler kendilerine kucak açan Türkiye’ye teşekkür ettiler.

Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Boynuyoğun Beldesinde bulunan çadırkentte Ramazan-ı Şerif’i karşılayan Suriyeliler için çadırbaşına 10 günlük olarak kuru bakliyat, yiyecek, içecek dağıtıldı. Yemekleri pişirebilmeleri için çadırlarda tüp gaz ve fırın da bulundurabilen Suriyeli kadınların iftar telaşı akşam saatlerinde başlıyor.

Çadır hayatının zorluklarına rağmen güvenli bir ortamda ailesini barındıran Türkiye’ye teşekkür eden Suriyeli Hale Hammudi gözyaşlarına hakim olamadı. Çıkan çatışmalarda kocasını kaybeden Hammudi 4 çocuğu ile beraber kaldığı çadırkentte kendileri için bu ayın ve bundan sonraki sürecin zor geçeceğini söyleyerek gözyaşlarına boğuldu.

Oruçlarını sıcak yemek ile açmaları için çocuklarına patates kızarten Necla Asaf ise kendilerine kucak açan Türk halkına ve iftarlık dağıtan Kızılay yetkililerine teşekkür etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2012, 10:08
banner53
YORUM EKLE

banner39