banner15

Türkiye'nin en büyük yardım kampanyası

Somali yardımları Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir afet için, bir yardım için düzenlenen en büyük kampanya olduğu belirtildi

Türkiye'nin en büyük yardım kampanyası

Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Ahmet Lütfi Akar, ''Somali yardımları Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir afet için, bir yardım için düzenlenen en büyük kampanyadır'' dedi.

Akar, DSİ 7. Bölge Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Samsun ve çevre illerdeki şubelerin başkanlarıyla bir araya gelmek amacıyla kentte bulunduklarını söyledi.

Bölge toplantısında Türk Kızılayının temel sorunlarını masaya yatıracaklarını ifade eden Akar, ''Bu toplantıya anlam kazandıran konularından birisi de Türk Kızılayının bir olağanüstü kongre sürecine girmiş olmasıdır. Eski Genel Başkanımız Sayın Tekin Küçükali'nin istifasıyla tüzüğümüze göre süreç işlemeye başlamıştır. Bu süreç gereği genel başkanlığa ben vekalet etmekteyim. Ayrıca olağanüstü kongre sürecinde genel başkanlığa aday olacağımı açıklamış vaziyetteyim. Yönetim kurulumuzdan da destek aldım. Bugün bölge toplantısına katılan şube başkanı arkadaşlarımdan da şahsen destek isteyeceğim'' dedi.

Akar, Somali yardımlarında gelinen son durum ve planlanan çalışmalarla ilgili soru üzerine, Somali konusunda Türk halkının çok büyük bir duyarlılık gösterdiğini söyledi.

Türk halkının duyarlılığı sayesinde gerçekleştirilen yardımların çok önemli seviyeye ulaştığını belirten Akar, şunları kaydetti:

''Özellikle yurt dışı bir kampanya olarak, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir afet için, bir yardım için düzenlenen en büyük kampanya gerçekleştirilmiştir. Ramazan boyunca devam eden kampanyamızda yaklaşık 100 milyon liralık bir nakdi yardım ve bir o kadar da ayni yardım toplamış bulunmaktayız. Bu sadece Türkiye'de toplanan yardımların bir kısmıdır. Başbakanlığımız, TİKA, AFAD ve Diyanet İşleri Teşkilatımızla beraber bu yekün şu gün itibariyle 500 milyon lirayı aşmıştır. Ayni yardımların da bir o kadar olacağı hesaba katılırsa çok büyük bir rakama ulaşmak üzereyiz. Halkımızın her kesiminden ayni yardımlar da yağmaya devam ediyor. Hatta arkadaşlar bunları koyacak depo bulmakta zorlanıyor. Depolarımız ağzına kadar yardım malzemeleriyle doludur ve gemiler birbiri sıra Somali'ye hareket etmektedir.''

Somali'nin çok kötü bir durumda olduğunu ne kadar yardım yapılırsa yapılsın az olacağını vurgulayan Akar, şöyle devam etti:

''Açlık sınırında olan bir millet, her saatte bir çocuğun kaybedildiği, büyükleri ise her an salgın hastalıkla karşı karşıya. Maalesef dünyada Türkiye dışında bölgeye çok anlamlı bağışlar gitmiyor. O bakımdan bizim duyarlılığımız bir kat daha artıyor. Sayın Başbakanımızın eşleriyle birlikte giderek göstermiş olduğu önderlik bu konuda her türlü takdirin üstündedir. Şu an bölgeye bizde toplanan 100 milyon liralık nakdi yardımın 10 milyon liralık bölümü ulaşmış vaziyettedir. Aynı şekilde 30 milyon liralık ayni yardımlar da bölgeye ulaşmış durumdadır.''

4 BİN ÇADIRLIK KENT KURULUYOR

Somali'ye yönelik yardımlar çerçevesinde bölgeye bir çadır kent inşa etmeye başlandığının da altını çizen Akar, ''Orada bir çadır kent inşa ediyoruz. Sayın Başbakanımız da ilk bölümünü gördü ve daha hijyenik şartlara sahip olmasını istedi. Zeminini tamamen kilit parke taşlarıyla döşeyip oradaki tozdan ve çeşitli mikroplardan arındırılmış bir barınma sitesi kurmayı planlıyoruz. Şu an 250 çadır bölgeye ulaşmış vaziyette. Yapılan değerlendirmede 4 bin çadırlık bir çadır kent kurmayı planlıyoruz'' dedi.

Mobil mutfaklar ile mobil fırınların gemilerle bölgeye gönderildiğini belirten Akar, ''Zannediyorum bir kaç gün içinde Somali'ye ulaşacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığıyla yaptığımız görüşmeler neticesinde orada kalıcı bir fırının ve aşevinin kurulmasıyla alakalı çalışmalar da son noktaya geldi'' diye konuştu.

SOMALİ'Yİ ÇÖPTEN TEMİZLEME PROJESİ

Somali'de yaklaşık 2 yıldır çöplerin kaldırılamadığını ve bu konuda da Türk Kızılayınca ''Somali'yi Çöpten Temizleme Projesi'' hazırlandığını ifade eden Akar, şu bilgileri paylaştı:

''Genel Müdürlüğümüzün bir projesi olarak gündemdeki yerini alan Somali'yi Çöpten Temizleme Projesi kapsamında bir çalışma başlattık. Somali'nin iki seneden beri çöpleri kaldırılamıyor ve bu son derece büyük kokuya, pisliğe ve salgın hastalıkların sirayet etmesine yol açıyor. Burada yapılacak olan kampanyayla ve halkın interaktif olarak sürece katılmasıyla Somali'nin çöpten kurtulmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Oradaki halka büyük çöp torbaları dağıtmaya başladık. Halk bu torbalara çöpleri toplayacak. Çevre Bakanlığımızın temin ve tespit edeceği yerlere çöp getiren kamyonlara araç başı belli bir ücret ödeyeceğiz. Dolayısıyla oradaki vatandaşlar iş güç sahibi olacaklar. Bu sayede Somali çöpten arındırılmış olacak. Kendi kendine temizlenme projesi olacak. Sayın Başbakanımız da bu çalışmalara destek veriyor.''

Ayrıca Somali'de lise seviyesinde bir hemşirelik okulu açmayı planladıklarını da vurgulayan Akar, ''Burada hem oradaki insanların eğitimine katkı sağlamıyı hem de ihtiyaç duyulan ara sağlık elemanını yetiştirmek üzere bir okulun tesisini öngörmekteyiz. Bunlar dışında çok çeşitli projelerimiz var. Somali'yi kalıcı açlıktan kurtarma yönünde bir çalışma olacak. Ayın 12'sinde tüm kamu kurumlarının temsilcilerinin katıldığı yaklaşık 150 kişilik grup, oradaki planlama çalışmalarını yaparak ilgililerle görüşecek'' diye konuştu.

TÜRK KIZILAYI SAMSUN ŞUBESİ'NDEKİ YOLSUZLUK İDDİALARI

Türk Kızılayı Samsun Şubesi ile ilgili Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturmayla ilgili görüşleri sorulan Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Samsun'daki Kızılayın itibarında bir kötüleşme söz konusu değildir. Allah başka türlü itibar kayıplarından esirgesin. Yargıya intikal etmiş bir konudur. Bu da adettir üzerine konuşulmaz ama ben konuşmak istiyorum. Samsun'un şu anda hapiste olan şube başkanı dahil olmak üzere içerde olan arkadaşlarımızın masumiyetine yürekten inanan bir insanım. Bu arkadaşların yüz kızartıcı hiç bir suçun içinde olmadıkları kanaatindeyim. Böyle hileyle vesaireyle giden itibarlar, bunların olmadığı anlaşıldığı zaman tekrar yerine gelir. Allah başka türlü itibar kayıplarından muhafaza etsin. Ayrıca istifa eden Tekin beyin bu konuyla alakalı istifa ettiği gibi spekülasyonlar yanlıştır. Tekin bey, herhangi bir operasyona emir verecek yetkide bir insan değildir. Bu adliyenin, polisin işidir. Zannediyorum buradaki bir gazetenin yaptığı bir yayın üzerine savcının bu konuda ihbar telakki edip soruşturma yapmasıyla alakalı bir konudur. Ben adaletin her şeyin doğrusunu bulacağını ve yakın zamanda doğrunun ortaya çıkacağını, hep beraber yine burada yaşayacağımıza inanıyorum.''

Tutuklu bulunanları daha önce cezaevinde ziyaret ettiğini de belirten Akar, ''Müfettiş raporları ve savcılık iddianamesini inceleme şansına sahip oldum. Savcının iddianamesi de ortaya çıktı. Artık üzerindeki yasakta ortadan kalktı. Yanlış, doğru, hususlar var'' dedi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 15:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35