Türkiye'nin en zenginleri her an değişebilir

Varlık barışında, 50 milyar liralık beyanın yaklaşık 48 milyar liralık bölümünün iki isim tarafından yapıldığı belirtiliyor. Beyanda bulunan meçhul zenginler birikimlerini getirmeleri halinde Türkiye'nin en zenginleri arasında ilk ikiyi paylaşmış olacak

Türkiye'nin en zenginleri her an değişebilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk vatandaşlarının yurt dışındaki birikimini ekonomiye kazandırmayı hedefleyen Varlık Barışı iki meçhul zengini ortaya çıkardı.

Star Gazetesi'nin haberine göre 50 milyar liralık beyanın yaklaşık 48 milyar liralık bölümünün iki isim tarafından yapıldığı belirtiliyor. Maliye ve finans sektöründen edinilen bilgilere göre yaklaşık 18 milyar lirayı bir kişi geriye kalan 30 milyar TL civarındaki rakamın da bir başka isim ya da işadamı grubu tarafından beyan edildi.

Beyanlar döviz olarak yapıldığı için rakamlarda 2-3 milyar liralık TL'ye çevirmede fark oluşabiliyor. Beyanda bulunan meçhul zenginler birikimlerini getirmeleri halinde Türkiye'nin en zenginleri arasında ilk ikiyi paylaşmış olacak.

Maliye Bakanlığı'nda rakamlar toplu alındığı ve sorgulama yapma imkanı bulunmadığı için meçhul zenginlerinin isimlerini sadece birkaç kişi biliyor.

Gelir İdaresi tarafından isimlere ilişkin herhangi bir açıklama yapılmasa da bazı isimlerin finans sektörü temsilcileri ile temasa geçtikleri belirtiliyor. Söz konusu rakamı getireceğini ekonomideki üst düzey kişilere bildiren meçhul zenginin bazı bankalardan parayı getirmesi konusunda yardımcı olunduğu da belirtiliyor. Bu kapsamda bankalar arasında görüşme trafiğinin devam ettiği ifade ediliyor. Varlık Barışı'nda 50 milyar liralık beyan yapılırken, Maliye'de daha önce beyan etmesine rağmen vergisini ödemeyen Ali Türkan korkusu da yaşanıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 15:42
banner53
YORUM EKLE

banner39