banner15

Türkiye'nin ikinci kadın valisi atandı

İlki Özal döneminde atanan kadın valilerin ikincisi Ak Parti hükümeti döneminde atanmış oldu. Türkiye'nin ikinci kadın valisi Esengül Civelek oldu

Türkiye'nin ikinci kadın valisi atandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeni valiler kararnamesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Kararname ile 23 valinin yeri değişti, Cumhuriyet Tarihi'nin ikinhci kadın valisi de atanmış oldu. Valiler Kararnamesi'nin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte bir çok kenti etkileyecek değişiklikler de gerçekleşti. Öne çıkan ilk değişiklik Cumhuriyet Tarihi'nde ikinci kez bir kadının vali olarak atanması oldu. Eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek Yalova Valiliği’ne atandı.

Maliye kökenli Civelek, daha önce Türkiye Kalkınma Bankası genel müdür vekilliği yaptı. Müsteşarlık görevinden önce kadının statüsü genel müdürlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı'nın "ilk" kadın müsteşarı ünvanına sahip.

SEZER İSTEMEMİŞTİ

Türkiye'nin ilk kadın valisi, Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı döneminde Anavatan hükümeti tarafından atanmıştı. Cumhuriyet tarihinin ilk kadın valisi olarak tarihe geçen Lale Aytaman, 1991-1995 yılları arasında Muğla'da görev yaptı. AK Parti de iktidara geldikten sonra kadın vali atama girişiminde bulunmuştu. 2005 yılında Kazan Kaymakamı Özlem Gevrek Bozkurt, Nevşehir valisi yapılmak istendi. Bozkurt'un kararnamesi zamanın Cumhurbaşkanı Sezer tarafından geri çevrilmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 09:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35