banner15

Türkiye'nin Irak'a 9 milyar dolarlık ihracatı tehlikede

Türkiye'nin Almanya'dan sonra en büyük ikinci pazarı olan Irak'ta son günlerde yaşananlar en çok ticareti etkiledi. Olayların devam etmesi durumunda Türk ekonomisinin milyarlarca dolarlık kayba uğrayacağı belirtiliyor

Türkiye'nin Irak'a 9 milyar dolarlık ihracatı tehlikede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin dış ticarette en büyük ikinci pazarı olan Irak'ta son günlerde yaşananlar Türk ekonomisine de zarar verdi. Olayların devam etmesi durumunda iki ülke arasındaki ihracat rakamlarının hayli düşmesi bekleniyor.  İşadamları, “Irak'ın orta ve güney bölgeleriyle ticaretimiz durdu” diyor.

Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'u ele geçirmesinin ardından, Türk TIR şoförlerini ve Türkiye konsolosluk çalışanlarını rehin alması iş dünyasını tedirgin etti. 12 milyar dolarlık ticaret hacmiyle Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı konumundaki Irak'ta oluşan jeopolitik riskler ekonomi gündemine damga vurdu. En fazla tartışılan konu ise binden fazla Türk firmanın iş yaptığı ülkeyle ilgili belirsizlik oldu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, "IŞİD'in önce pazarlık yapmaya çalışacağını, kısa sürede Musul'u terk edeceğini düşünüyorum. Olaylar uzun sürerse, bundan çok ciddi etkileniriz. Bu durumda sadece Kürt Bölgesi'ne ihracat yapabiliriz. Ülkeye yaptığımız ihracat 9 milyar dolar düşer" dedi.

Aksoy'un verdiği bilgiye göre Türkiye 12 milyar dolarlık ihracatının 3 milyar dolarını Kürt Bölgesi'ne, geri kalan 9 milyarı ise Bağdat'a yapıyor. Aksoy, "Karışıklığın uzun sürmesi halinde Irak'tan Türkiye'ye gerçekleşen petrol sevkıyatı da olumsuz etkilenir" diye konuştu.

MUSUL'LA TİCARET TAMAMEN DURDU

Türkiye'den Irak'a ihracatın yüzde 60'ı Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yapılıyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin (UND) verilerine göre, geriye kalan yüzde 40'lık bölüm ise Irak'ın orta ve güney bölgelerine gönderiliyor. ABD'nin Irak işgali sonrasında bölgede 83 Türk TIR şoförünün öldürülmesi nedeniyle, Türk taşıma firmaları Irak'ın orta ve güney bölgelerine sefer yapmıyor. Bunun yerine Türk TIR'ları taşıdıkları malları, Kürt bölgesindeki Duhok ve Zaho'daki lojistik merkezlerine indiriyor. Iraklı ve Kürt taşımacılar da bu malları lojistik merkezlerden alıp ülkenin orta ve güney bölgelerine, yani Bağdat ve Basra'ya taşıyor. Şimdi IŞİD'in Musul ve çevresinde kontrolü ele geçirmesiyle bu taşımalar durmuş durumda.

3 BİNE YAKIN TIR DUHOK VE ZAHO'DA BEKLİYOR

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergün Bilen, Irak`a mal taşıyan 2 bin 500-3 bin Türkiye tırının, çatışmalar nedeniyle Duhok ve Zaho`da beklediğini bildirdi.

Bilen, yaptığı açıklamada, nakliyeciler olarak Irak`ta yaşanan gelişmeleri kaygıyla takip ettiklerini belirtti. Irak`a Türkiye`den mal taşıyan tırların bölgede can güvenliğinin olmaması nedeniyle ülkenin kuzeyinde beklediğini ifade eden Bilen, şöyle devam etti:  Tırlar Bağdat`a gidecekti. Musul ve Tikrit`te sıkıntı var. Şu an Duhok ve Zaho civarında 2 bin 500-3 bin tırımız bekliyor. Bunlar arasında sadece benim şirketimin Bağdat`a gitmesi gereken 80 tırı var. Tırlarda bozulabilecek nitelikte mallar da yüklü. Almanya`dan sonra en fazla ihracat yaptığımız ülke Irak`tı. Böyle devam ederse ihracatımız olumsuz etkilenecektir.

Bilen, Irak`ın Musul kentinde rehin alınan tır şoförleri arasında Kayseri ve çevresindeki illerden kimsenin bulunmadığını sözlerine ekledi.   

ALMANYA'DAN SONRA İKİNCİ

Türkiye'nin Almanya'dan sonra en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke olan Irak'a 2013'te 11 milyar 949 milyon dolar ihracat yapıldı. Bölgeye başta hububat, demir-çelik, elektronik alet, makine ve bitkisel yağ olmak üzere her kalemde mal ihraç ediliyor. Türk TIR'ları Irak'a yılda yaklaşık 700 bin sefer gerçekleştiriyor.  

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 15:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48