banner39

Türkiye'nin kredi notu artabilir

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin mali temellerinin daha da iyileşmesi hâlinde not artışının gelebileceğini açıkladı.

Genel 08.03.2011, 07:40 08.03.2011, 07:40
Türkiye'nin kredi notu artabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin mali temellerinin daha da iyileşmesi hâlinde not artışının gelebileceğini açıkladı. 

Moody's'in Türkiye temsilcisi Sarah Carlson, bu alanda önemli iyileşmeler kaydedilmesine rağmen yüksek cari açıktan kaynaklanan dış kırılganlıklar olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin daha fazla döviz rezervi biriktirmesi gerektiğini belirten Carlson, Merkez Bankası'nın faiz artırımının zamanlamasını iyi seçmesi gerektiğini ifade etti.

Moody's temsilcisi, Türk ekonomisinin dayanıklılığının ciddi oranda arttığına dikkat çekerek, görünümün Türkiye'nin ekonomik ve mali esnekliğini yansıttığını vurguladı.

Moody's analisti Sarah Carlson tarafından açıklanan raporda, "Türkiye için şu anda en önemli zorluk, daha fazla faiz dışı fazla oluşturmak, daha fazla döviz rezervi biriktirmek ve dış şoklara dayanıklılığı artırmak için borç seviyesini daha fazla düşürmek." denildi.

Merkez Bankası'nın son dönemde izlediği politikaların başarılı olduğuna, yaklaşık 10 milyar dolarlık kısa vadeli paranın Türkiye'den çıktığına ve liranın zayıfladığına işaret edilen raporda, bununla birlikte kredi büyümesinin inatçı şekilde yüksek olduğuna ve bunun da cari açığı yukarı yönde baskılamaya devam edeceğine dikkat çekildi. Moody's cari açığın GSYH'ya oranının bu yıl sonunda yüzde 7,2 olmasını öngördüklerini açıkladı.

Carlson, cari açık riskinin hafifletilmesi için gereken kısa vadeli stratejileri; daha sıkı bir mali duruş, verimlilik ve rekabet gücünde iyileşme ve daha fazla döviz rezervi biriktirilmesi olarak sıraladı. Rapora göre, Moody's'in 2011 büyüme tahmini yüzde 5, yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 6,9 seviyesinde buluyor. Moody's'in açıklamalarından sonra İMKB'de büyük düşüş yaşandı.

Türkiye'nin kredi notunun mali disipline ve cari açığın düşürülmesine bağlı olarak artırılabileceği yönündeki açıklama, piyasalarda muhtemel bir not artışının en erken 2011'in son çeyreği ya da 2012 başına kaldığı yönünde algılanmasının etkisiyle satışların hızlandığı İMKB'de kayıplar artarken endeks en düşük 59 bin 424 puanı gördü. Daha sonra Avrupa borsalarında yaşanan toparlanmayla birlikte gelen alımlarla, günü yüzde 1,46 kayıpla 60 bin 217 puandan kapattı.
 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?