banner39

Türkiye'nin Kuveyt hedefi 1 milyar dolar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye-Kuveyt ticaretinde yeni hedeflerinin 1 milyar dolar olduğunu söyledi

Genel 19.04.2013, 15:05 19.04.2013, 15:24
Türkiye'nin Kuveyt hedefi 1 milyar dolar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Kuveyt ile ticaret hacminin 570 milyon doları bulduğunu belirterek, "Hedefimiz bu rakamın 2016'ya dek 1 milyar doları geçmesidir." dedi. Mehmet Şimşek, 1 milyar dolar hedefinin hakikate uygun olduğunu ve yakalanabileceğini vurguladı.

Maliye Bakanı Şimşek, Kuveyt Karma Ekonomik Konsey (KEK) Toplantısı ve imza törenine katıldı. Törende Türkiye'nin Kuveyt ile ticaretinin arttığına işaret eden Şimşek, "Hedefimiz 2016'ya dek 1 milyar doları aşmasıdır. Bu hakikate uygundur, çünkü 2002'de ticaretimiz 165 milyon dolardı. 201'de 570 milyon doları buldu. Evet, 1 milyar dolar rakamını şirketlerin uyumları ve yatırımları ile yakalarız. " ifadelerini kullandı.

Şimşek, KEK'te ekonomik bağların hukuki çerçevesinin de ele alındığını anlattı. Şimşek, şöyle devam etti: "Buna ilave olarak Türkiye ile Kuveyt'in 6 alanda anlaşma yapmasına karar verdik. Bunlardan biri denizcilik, biri KOBİ, biri gençlik ve spor, biri eğitim ve ilmi araştırmalar, biri serbest bölgeler, biri de çevre ve doğal kaynakların kullanımı ile alakalıdır. Kuveyt Emiri, Türkiye'ye geldiğinde anlaşmanın bir bölümü parafe edilecek. KEK'te Kuveyt'e ithal edilecek ürünlerin denetiminde TSE'nin görevlendirilmesi de tartışıldı. Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Anas Khalid Al-Salih ile serbest bölge ve ihracat görüşmelerinde de bulunduk."

Gazetecilerin "Kuveyt'ten yeni finans yatırımları gelebilir mi?" sorusuna Maliye Bakanı Şimşek, "Tasarruflarda Türkiye'nin açığı, Kuveyt'in fazlası var. Bu da ortaya koyuyor ki Kuveyt'in yatırımlarında yön Türkiye ağırlıklıdır." cevabını verdi.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?