Türkiye'nin on katı kadar insan aç uyuyor

Türkiye nüfusunun on katından daha fazla insan her gece yatağa aç giriyor

Gündem 06.12.2012, 09:08 06.12.2012, 09:24
Türkiye'nin on katı kadar insan aç uyuyor

57 ülkede 50 bini aşkın kişiyle yapılan bir araştırma dünya genelinde açlık oranının en yüksek olduğu ülkelerin başında Sudan'ı gösterdi. Buna göre ülkede yaşayan her 5 kişiden 4'ü gece yatağına aç giriyor.

Uluslararası bir açlık algısı araştırmasına göre, dünya nüfusunun yüzde 12'sinin yeterli gıdaya erişimi yok. Bu da yeryüzü genelinde 840 milyon insana karşılık geliyor. Barem Research ve global ortağı WIN/Gallup International'ın 57 ülkede 50 bini aşkın kişiyle yaptığı araştırma, bu oranın Türkiye'de ise yüzde 16,2 olduğunu ortaya koydu. Çalışmanın detaylarına bakıldığında dünya nüfusunun yüzde 3'ünün "sürekli", yüzde 9'unun ise "zaman zaman" açlık çektiği, toplamda açlık hissi duyanların oranının da bu itibarla yüzde 12 olduğu görülüyor.

Türkiye genelinde yüzde 16,2 olan "sürekli'' veya "zaman zaman" yeterli gıda bulamayanların oranı, çalışanlar arasında yüzde 12, çalışmayanlar arasında yüzde 19,3 seviyesinde. Araştırma, Türkiye'de alt düzey statüdekilerin üçte birinden fazlasının yeterli gıdaya ulaşamadığı için açlık çektiğini gösteriyor.

Yine aynı araştırmaya göre, İsrail'in uyguladığı ambargo nedeniyle uluslararası yardımın ulaştırılamadığı Gazze ve Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin yüzde 52'sinin yeterli gıdaya erişimi yok. Sudan'da yaşayanların ise yüzde 80'i açlık çekiyor.

Ülkelerin, "çok zengin", "zengin" ve "düşük" gelirli olarak üç gruba ayrıldığı araştırma, açlık duygusu seviyesinin, bütün gruplarda neredeyse aynı olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, 57 ülke içinde yalnızca 14 ülkede açlık duygusuna kapılanların oranı yüzde 5'in altında. Açlık duygusuna sahip kişilerin en az olduğu ülkelerin başında yüzde 1 ile kişi başına milli geliri 10 bin doların altında olan Tunus geliyor. Vietnam ve Azerbaycan da düşük gelirli grupta olmalarına rağmen yüzde 4 ile açlık algısı düşük ülkeler arasında yer alıyor. Buna karşılık kişi başına milli geliri 45 bin doların üzerinde olan ABD'de yeterli gıdaya ulaşamadıklarını belirtenlerin oranı yüzde 22 seviyesinde bulunuyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?