banner15

Türkiye'nin önerisine ilk destek Fransa'dan

Fransız Cumhurbaşkanlığı Türkiye'nin tampon bölge önerisini desteklediklerini açıkladı

Türkiye'nin önerisine ilk destek Fransa'dan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefonda görüştü.

Fransa Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hollande'ın Erdoğan'la Suriye'nin kuzeyindeki ve Kobani'deki kaygı verici durumu görüştükleri belirtildi. Açıklamada iki liderin Suriye'deki ılımlı muhalefete IŞİD ve Esad rejimine karşı mücadelede daha fazla yardım etmenin gerekliliği konusunda fikir birliği içinde oldukları bildirildi. Hollande'ın, Suriye'nin kuzeyindeki nüfusun katliama maruz kalmaması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, Erdoğan'ın Suriye ile Türkiye arasında sivillerin korunması için bir tampon bölge oluşturma fikrine destek verildiği kaydedildi.

Açıklamada Irak'taki duruma ilişkin ise iki liderin bölgede IŞİD'e karşı mücadeleye destek verdikleri hatırlatıldı. Liderlerin Irak'ta kalıcı siyasi çözümün Sünni nüfusun ve temsilcilerinin yönetime katılımıyla gerçekleşeceğini kaydettiği belirtildi.

ERDOĞAN TÜRKİYE'NİN KOBANİ'DEN KAÇANLARA YÖNELİK YARDIMLARINI ANLATTI

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada da Erdoğan ve Hollande'ın, IŞİD başta olmak üzere terörle mücadele ve bu konuda işbirliğinin büyük önem taşıdığını vurguladıkları belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye olarak Kobani'den IŞİD’den kaçan yaklaşık 200 bin kişiye de kapıları açtıklarını, kendilerine yardım eli uzatılan bu insanlardan yaralı olanların tedavisinin Türk hastanelerinde yapıldığını Hollande'a da anlattığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu çerçevede, 2 Ekim 2014'teTBMM'de tezkerenin kabul edilmesinin IŞİD ve diğer örgütlerle mücadele açısından büyük önem taşıdığına dikkati çektiği görüşme sırasında, Suriye'de uçuşa yasak bölge ve yerlerinden edilen insanlar için bir güvenli bölge oluşturulmasının önem taşıdığını da vurguladığı belirtildi.

Görüşmede, Irak'taki yeni hükümetin kapsayıcı bir yaklaşımla ülkedeki tüm kesimleri kucaklamasının, halihazırdaki ordunun profesyonel bir yapıya kavuşturulmasının önemli olduğuna değinildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın en kısa sürede bir araya gelme hususunda da mutabık kaldıkları ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 16:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35