banner39

Türkiye'nin savunma sanayisi büyüyor

Orta Doğu ülkelerinde silahlanma satın alma üzerinden devam ederken Türkiye savunma stratejisini üretim yaparak belirlemeyi tercih ediyor

Genel 11.02.2014, 16:22 12.02.2014, 09:00
Türkiye'nin savunma sanayisi büyüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Doğu'da bulunan ülkeler silahlanmaya devam ediyor bu yüzden de batılı ülkeler için büyük bir pazar olarak görünüyor. Türkiye ise savunma stratejisini üretim üzerine kurmaya başladı.

Türkiye, savunma sanayisini yürüttüğü başarılı projelerle büyütmeyi başardı. Türkiye, İsrail'den sonra orta doğuda bulunan en büyük ve gelişmiş savunma sanayisine sahip olan ülke olarak biliniyor.

Diğer taraftan İran'ın yürüttüğü milli savunma sanayi stratejisi bulunuyor. Ancak konuya daha detaylı bakıldığında İran'ın uçak, tank ve donanma bakımından eski bir teknolojiye sahip olduğu anlaşılıyor. İran savunma sanayisini daha çok eskiden envanterinde bulunan araçları modernize ederek yürütüyor. Bu anlamda Türkiye ve İsrail'in gerisinde kalan İran bu açığı kapatmak için Rusya'dan yeni uçaklar ve helikopterler almaya yöneliyor.

Mısır da güçlü bir orduya sahip olan orta doğu ülkelerinden biri olarak biliniyor. Ancak Mısır da üretimden çok satın alma yoluyla savunma envanterini oluşturan ülkeler arasında bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ülkeler de daha çok Amerika'dan silah, uçak ve helikopter alan ülkeler olarak biliniyor. Ancak bu ülkeler İsrail'in Amerika'ya yaptığı baskıdan dolayı yeni teknolojilere sahip uçaklar alamıyor.

Türkiye ise son yıllarda teknoloji satın almanın yanı sıra teknoloji üretmeye yöneldi. Atak Helikopterleri, Altay Tankı, Kirpi Personel Aracı, Akrep Zırhlı Askeri Araçları, denizaltı operasyonlar için geliştirilmiş SOM torpido füzeleri, Anka, VestelKarayel, BayraktarÇaldıran ve TAI insanzı hava araçları gibi askeri araçları hali hazırda üreten Türkiye bunların bir kısmını da yurt dışındaki ülkelere ihraç ediyor.

Türkiye diğer taraftan Amerika'dan alacağı F35 savaş uçaklarının yanı sıra yerli savaş uçağını da üretmeye başlayacak. En yeni teknolojilerin kullanılması sonucunda üretilecek olan yerli savaş uçağı Türkiye'yi bu anlamda kendi savaş uçağını üreten dünyadaki sayılı ülkelerden biri haline getirecek.

Amerika'nın dünyada birçok ülkeye sattığı ve birçok ülkenin hava savunmasının bel kemiğini oluşturan F16 savaş uçaklarının bir kısmı da Türkiye'de üretiliyor. 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?