banner15

Türkiye'nin zenginliği mehter takımında buluştu

Şanlıurfa'nın merkez Haliliye Belediyesince, Türk, Kürt ve Arapların bir arada huzur ve hoşgörü içerisinde yer aldığı mehteran takımı kuruldu.

Türkiye'nin zenginliği mehter takımında buluştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şanlıurfa merkez Haliliye Belediyesince, Türkiye'nin kültür mozaiğini yansıtan, Türk, Arap ve Kürtlerin bir arada bulunduğu mehter takımı oluşturuldu.

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirol'un özellikle milli bayramlarda gösterilerde bulunacak ve gönüllülerden oluşan bir mehter takımı kurulması için yaptığı duyuruya Şanlıurfa'nın dört bir yanından vatandaşlar ilgi gösterdi.

Başvurular arasından seçilen gönüllü Türk, Kürt ve Araplar, kurulan mehter takımında bir araya geldi. Takım, Türkçe eserlerin yanı sıra Arapça ve Kürtçe eserler de seslendirmek üzere çalışmalar yapıyor.

Müziğe yatkın Türk, Arap ve Kürt kökenli vatandaşlardan oluşan ve çalışmalara başlayan mehter takımı, kentin tarihi sokaklarını müzik sesiyle renklendirecek.

Haliliye Belediye Başkan Yardımcısı Osman Uludağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce farklı illerden davet ettikleri takımlar aracılığıyla mehter coşkusunu yaşadıklarını söyledi.

Şanlıurfa'nın Türk, Kürt ve Arap kökenli vatandaşların yıllarca bir arada yaşadığı kadim şehirlerin başında geldiğini vurgulayan Uludağ, halkın kardeşçe bir yaşam sürdüğü kentte, bunu yansıtan mehter takımı kurmak için kendilerinin de çalışma başlattıklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 14:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48