banner15

Türkiye'ye kurban eti girişi yasağında esneklik

Gümrüklerde kurban eti girişine geçici olarak izin verilmeye başlandı. Yasak bayramdan sonra devam edecek.

Türkiye'ye kurban eti girişi yasağında esneklik

Kurban Bayramı öncesi yapılan açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2012/11 sayılı "Hayvansal Ürünlerin Kişisel Sevkiyatlarının Ülkeye Girişine İlişkin Kurallar Hakkında Tebliği" ile Gümrük ve Ticar et Bakanlığının yazısı uyarıncaet ve yenilebilir sakatat, süt ürünleri, etten, sakatattan veya kandan yapılmış sosis, salam ve kavurma gibi et ve benzeri ürünlerin Türkiye'ye girişine izin verilmeyeceği duyurulmuştu.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in de girişimleriyle dün öğleden sonra kişi başı 5 kilogram etin yurda girişine izin verildi. Yasağın, bayramdan sonra devam edeceği öğrenildi.

Bulgaristan'da bayramlarını geçiren vatandaşlar yurda dönmeye başladı. Gümrük muhafaza ekipleri kontrollerinde, yurt dışında 3 gün kalış süresini tamamlamamış veya kişi başına 5 kilogram et getirebilme kapasitesini aşanların kurban etlerini, tutanak tanzim ederek emanete alıyor.

Emanete alınan etler 3 ay süreyle gümrükteki soğuk hava deposunda bekletiliyor. Yurt dışına çıkışında etine el konulan vatandaşlar, 3 ay içerisinde etlerini alabiliyor. Süre dolumunda kalan etler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının raporu doğrultusunda imha ediliyor.

Türkiye'ye gelen pek çok vatandaş, yasak olduğunu duydukları için kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını ifade etti.

Gümrük yetkilileri de son 24 saatte 165 kişinin müsaade edilen miktar üzerinde etle yurda girmek istediğini ifade ederek, bu nedenle 2,5 tona yakın eti emanete aldıklarını kaydetti.

Kaynak: Ajanslar

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 16:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48