banner39

Türkiye'ye sığınan Özbek iade ediliyor

Türkiye'de oturma izni olan Özbek asıllı Kırgızistanlı sığınmacı Mahmud Rahimov, gözaltına alındı, Rahimov'un Özbekistan'a iade edileceği iddia ediliyor

Genel 11.02.2014, 16:14 11.02.2014, 18:05
Türkiye'ye sığınan Özbek iade ediliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'de bir senelik oturum izni olan Özbek asıllı Kırgızistanlı Mahmut Rahimov, bugün sabah saatlerinde Başakşehir'deki evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı. Güvercintepe Polis Merkezi'ne getirilen Mahmut Rahimov'un buradan da Kumkapı Yabancılar Şubesi'ne gönderileceği öğrenildi.

Özbek asıllı olan ve Kırgızistan'dan sonra bir süre de Özbekistan'da kalan Mahmut Rahimov da binlerce Özbekistanlı gibi ülkesinde inançlarını yaşayamadığı ve zulüm gördüğü için Türkiye'ye mülteci olarak gelmişti.

Özbekistan'dan başka ülkelere mülteci olarak giden Özbekler, ülkelerine iade edildiklerinde idam edilme veya ömür boyu hapisle karşılaşıyor. Özbekistan hapishanelerinde binlerce Müslüman işkenceden hayatını kaybediyor.

Özbekler Birliği’nden yapılan açıklamada, Emniyet İstihbaratı bir süre önce Mahmut Rahimov'a kendileri için çalışmasını teklif ettiği ve kabul etmezse yurtdışına iade edileceğini söylediği iddia edildi.

Türkiye'nin göçmen politikasına tepki gösteren Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, Türkiye'de bulunan mültecilerin gözaltına alınıp Kumkapı Yabancılar Şubesi'ne getirilmesi konusunda yaptığı yazılı açıklamada: "Daha önce de birçok hukuk dışı uygulama ve haksız yere ülkelerine gönderilen yabancılar sebebiyle gündeme gelen Kumkapı Yabancılar Şubesi, hukuk dışı uygulamalarına hız kesmeden devam ediyor. Ölüme yolculuğa hükümet destek olmasın. Muhacirler pazarlık konusu yapılmasın" dedi.

Türkiye'ye sığınmacı olarak gelen insanların zulüm gördükleri ülkelere geri gönderilmesi, çeşitli STK’lar tarafından Kumkapı Yabancılar şubesi önünde defalarca protesto edilmişti. Bu eylemlerde “Kumkapı Guantanamo Olmasın, Mülteci Kardeşlerimize İnsanca Muamele Edilsin!”, “Mülteci Kardeşlerimizi İşkencecilere Teslim Etmek Büyük Bir Utançtır!”ve “Mülteci Statüsü İstiyoruz!” yazılı pankartlar açılmıştı.

KUMKAPI YABANCILAR ŞUBESİ'NDEN İADE EDİLEN BAZI MÜLTECİLER

Zayniddin Abdurrasuloviç (Özbekistan): AİHM’in iade edilemez kararına rağmen Özbekistan’a iade edildi. İşkence sırasında öldürüldü.

Arman Batirğayırov (Kazakistan):Kumkapı Yabancılar Şubesi’nden Kazakistan’a zorla gönderildi. Bir daha haber alınamadı.

Samet (Kazakistan): Türkiye’de oturma izni vardı. Birgün aniden tutuklandı. Kumkapı Yabancılar Şubesi'nden Kazakistan’a gönderildi. Ömür boyu hapis cezası aldı. İşkence sırasında ölme ihtimali var.

Yorumlar (2)
Alper 9 yıl önce
Adamın pasaportunda, Kırgız vatandaşı olduğu yazılı.iade edilecekse Kırgızistan'a iade edilir, ve mutlaka suç işlemiştir.O ülkede işkence vs yoktur bilginize
Recep Doğru 9 yıl önce
Kırgız vatandaşı olan özbeklerin neden kırgız pasaportu taşıdığını iyi bilirsin sen! Belli ki sen Özbek ajanısın! İngilterenin eski özbekistan konsolosu var. bir kitabı var. okumanı tavsiye ederim: İşkenceler Başkenti Özbekistan!
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?