Türklerin ülkelere olumlu bakışı arttı

Bazı ülkelerin uluslararası planda nasıl algılandıklarını ölçmek için yaptırılan ankette, Türklerin bir önceki yıla kıyasla genelde dünyaya daha olumlu bir gözle baktıkları görülüyor.

Genel 07.03.2011, 11:46 07.03.2011, 12:36
Türklerin ülkelere olumlu bakışı arttı

BBC'nin Globescan anket firmasına yaptırdığı ankete göre Türkiye'de bir çok ülkeye karşı olan olumlu düşüncede artış var.

Ankete katılanlardan ABD hakkında olumlu görüş dile getirenlerin oranı önceki yıla kıyasla 22 puan artarak %35'e ulaşmış bulunuyor.

Buna karşın Türkiye kamuoyunda ABD'ye şüpheyle bakanların halen %49 ile çoğunluğu oluşturduğu görülüyor.

Türkiye kamuoyu ankete göre Kuzey Kore'ye de bir önceki yıla kıyasla artık daha olumlu bakıyor. Kuzey Kore'ye olumlu gözle bakanlar Türkiye'de 17 puan artışla yüzde 28'e ulaşmış.

İran'a olumlu yaklaşımın da 23 puan yükselerek %36'ya tırmandığı Türkiye'de, İran'ın dünyadaki nüfuzuna olumsuz bakanlar ise %45'te seyrediyor.

İngiltere'nin dünya üzerindeki nüfuzu hakkında genelde olumlu düşünen Türklerin oranının da 23 puan yükselerek yüzde 41'e çıktığı kaydediliyor. İngiltere'ye negatif bakanların oranı ise Türkiye'de 13 puan düşerek yüzde 40'a inmiş durumda.

Ankette Türkiye kamuoyu Pakistan'a en olumlu bakan ülke olarak beliriyor. Anket firması, bir önceki yıla kıyasla Pakistan konusunda Türk kamuoyunun negatiften pozitife doğru gözle görülür bir kayma yaşadığını söylüyor.

Türkiye'nin aynı zamanda Hindistan'a da hızla daha olumlu gözle baktığı dikkat çekiyor. Öyle ki, Türkiye'de bu ülke hakkında olumlu düşünenlerin oranı tam 34 puan artışla %49'a ulaşmış.

Fransa'ya olumlu bakan Türklerin oranı - bir önceki yıla kıyasla iki kat artarak- %36'ya erişmiş durumda. Aynı şekilde Almanya da artık Türkiye'de daha olumlu gözle bakılan bir ülke.

Ankette Türk kamuoyunun genelde Avrupa Birliği'ne yaklaşımının da olumlu bir çizgiye kaydığı gözleniyor. Önceki yıla kıyasla olumlu görüş taşıyanlar 17 puan artarak %46'ya çıkarken, olumsuz görüşte olanlar ise 16 puan düşerek %29'a gerilemiş.

Türk kamuoyunun en olumsuz görüşlere sahip olduğu ülke, %77 ile İsrail. Buna karşın %9'luk bir oran, İsrail hakkında olumlu düşünüyor.

Anket kapsamında Türkiye'de 1000 kişi ile görüşüldüğünü söyleyen BBC, bu kişilerin Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun ve Zonguldak'tan seçildiğini belirtti.

Genel olarak bu uluslararası anketten çıkan en çarpıcı veri ise, ekonomileri hızla büyüyen Brezilya ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ne dünya çapında olumlu bakanların sayısında kayda değer bir yükselişin gözlenmesi.

 

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?