Türklerle Kürtler manen kopuyor!

CHP'nin Kürt kökenli vekili Sezgin Tanrıkulu'ne göre, Kürtler ile Türkler arasındaki manevi bağ giderek kopuyor

Türklerle Kürtler manen kopuyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Kürt kökenli vekillerinden Sezgin Tanrıkulu ilginç iddialarda bulundu.

Vatan Gazetesi'nden Deniz Güçer'e konuşan Tanrıkulu Ankara'nın PKK'yla mücadele konusunda izleyeceği yeni stratejiyi değerlendirirken, Kürtler ile Türkler arasındaki bağın giderek zayıfladığını savundu

Sezgin Tanrıkulu "İktidar elini uzattı ama bir işe yaramadı" yorumlarına katılır mısınız?" şeklindeki bir soruya "Hükümet yanlış politikalarının sonuçlarını başka yerde aramasın. Oslo'da yapılan görüşmelerin sorunun gerçek anlamda çözümüne yönelik değil AKP'nin 12 Haziran seçim başarısına yönelik bir girişim olduğu ortaya çıkmıştır. Başbakan Oslo'da görüşmeler yapılırken seçim meydanlarında asarım keserim diyerek aşırı milliyetçi bir üslupla bütün toplumu kutuplaştırmakla meşguldü." diye cevap verirken, "90'lara dönüyoruz demiştiniz, yeni paket güvenlikçi uygulamayı artırır mı?" sorusuna "Yeni paket aslında biraz önce de ifade etmeye çalıştım güvenlikçi yaklaşımın yeni versiyonudur. Hükümet ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor, ancak çok kokusu çıktı, yenecek gibi değil artık" diye cevapladı.

Tanrıkulu "Bahar nasıl geçecek?" diye sorulan bir soru üzerine "Bunu görmek için müneccim olmaya gerek yok. Siyaseti az çok izleyenler baharın giderek artan bir biçimde şiddete, çatışmaya konu olabileceğini görüyorlardı. Başbakan aşırı milliyetçi bir dil kullanıyor. Bazen kullandığı kelimelerin insanlarda yarattığı ağır tahribatı, uzlaşma zeminin kaybolduğunu görmüyor. Her iki tarafta yaşanan duygusal kopuştan uzak. Son anketlere bakın, etnik köken olarak Türk nüfusunun yüzde 50'si artık kendi mahallesinde, binasında Kürt kökenli bir komşu görmek istemiyor. Yüzde 50'si Kürt gelin - damat istemiyor. Kürtlerde bu oran yüzde 25. Daha az ama yine var. İkisini topladığınızda büyük bir rakam ortaya çıkıyor. Başbakan bu duygusal kopuşun farkında değil. Danışmanları kendisini doğru yönlendirmiyor." ifadelerini kullandı.

Asıl tehlikenin duygusal kopuş olduğu hatırlatılan Tanrıkulu bunun üzerine şu iddialarda bulundu: "Çatışmanın en yoğun olduğu 90'lı yıllarda bile oran bu kadar değildi. Makas bu kadar çok açılmamıştı. Hızla 1990'lı yıllara bir gidiş var. Ama 20 yılın yüküyle gidiş var. Çünkü 1990'lı yılların gerisinde bu kadar ağır travma yaşanmış bir 20 yıl yoktu. Şimdi ise var ve sonuçları çok ağır olabilir. O nedenle hükümetin bir an önce sağduyulu bir biçimde sorunun TBMM'deki siyasal muhataplarıyla çözümü noktasında bir girişim başlatması lazım."

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2012, 11:07
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
berad
berad - 9 yıl Önce

yazının bir kısmı doğru, diğer kısmı felaket tellallığı.insanlar arasında manevi bağ kopuyor derken durduğu yer olan chpnin maneviyat adına bize çok şey verdiğini ve vereceğini düşünmüyorum. akp ise çözümü siyaset üzerinden değil, ancak bu sorunu asıl çözecek olan kişilere vereceği destekle 2012 de 2011 den daha büyük bir iş yapacaktır.

- 9 yıl Önce

Türkiye'deki toplumların arasında ayrıştırma nifağını eken sizin partiniz değil mi? İnsanları dinden soyutlayarak sadece tek bir ırkın kimliği altında birleştirmeye çalışanlar sizin parti değil mi? İnsanların elinden hem Kur'anı hem de Mem-u Zin'i alanlar sizin genel başkanlarınız değil mi?

banner39