banner39

TÜSİAD: Anadilde eğitimi savundu

TÜSİAD Başkanı Yılmaz, "Ana dilde eğitim AB normlarına göre bir haktır. Biz de bu hakkın kullanımı konusunda parlamentonun bir formül bulup sürece destek vermesini istiyoruz" dedi

Genel 18.04.2013, 16:29 18.04.2013, 17:22
TÜSİAD: Anadilde eğitimi savundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, "Ana dilde eğitim AB normlarına göre bir haktır. Biz de bu hakkın kullanımı konusunda parlamentonun bir formül bulup sürece destek vermesini istiyoruz" diye konuştu.

SKYTURK360'ta yayınlanan "Gündem ve Ekonomi" programında Murat Sabuncu ve Doğan Akın'ın sorularını cevaplayan TÜSİAD Başkanı Yılmaz, çözüm sürecinin Türkiye'nin şiddetten arınması için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Yılmaz, Türkiye'nin ana dilde eğitim konusunda evrensel standartları kabul etmesi gerektiğini vurgulayarak parlamentoya "ana dilde eğitim" çağrısı yaptı.

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz'ın açıklamasından satırbaşları:

"TÜRKİYE UZLAŞMAK İSTİYOR"

"Terörün, şiddetin devam etmesini kimse istemiyor. Bunu kim eleştirebilir, kim hayır diyebilir? Yöntemi bulmak, uzlaşarak başta parlamentonun, siyasetin yapması gereken bir iş. Biz bu uzlaşmayı talep ediyoruz. Türkiye'de uzlaşma hem çözüm sürecinin hem yeni anayasa sürecinin en temel ihtiyacıdır. Buna kim niye karşı çıksın? Ankara temaslarımızda Sayın Bahçeli de buna karşı çıkmadı. Türkiye uzlaşmak istiyor. Bu Türkiye'nin büyük fırsatı. Uzun yıllar çilesini çektiği terörden, şiddetten arınmak için büyük bir fırsat. Toplumun geniş kesimlerinde çok kapsamlı bir uzlaşma arayışı olduğunu görüyorum. Ankara'ya gittik geldik, ben herkesi yapıcı buldum. Siyasette herkesin biraz pozisyon almasını normal bulmak lazım. Herkes bir yol bulma arayışında. Ben vatandaş olarak çözüm sürecinin başarıyla sonuçlandırılmasını talep ediyorum."

"ANA DİLDE EĞİTİM HAKKI"

"Ana dilde eğitim konusunda evrensel standartların ne dediğine bakıyoruz. Avrupa Birliği ne diyorsa biz de o yoldayız, onu istiyoruz. Orada da ana dilde eğitim konusu bir hak olarak belirtiliyor. Ve bu hakkın kullanımında devletin sorumluluğunun altı çiziliyor. Bunun Türkiye'nin önümüzdeki günlerde parlamentoda bir şekilde formüle edilerek çözüm sürecine katkı sağlayacak bir sonuca kavuşturulması lazım."

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?