TÜSİAD'ın başörtü tutarsızlığı!

Patronlar Kulübü "Üniversite ve TBMM'de başörtüsü serbest olsun ama üniversite öncesi eğitimde başörtüsü olmasın" diyor...

Genel 22.03.2011, 17:38 22.03.2011, 17:47
TÜSİAD'ın başörtü tutarsızlığı!

Yaşar Süngü / Dünya Bülteni

Merakla beklenen Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) hazırladığı yeni anayasa çalışması nihayet kamuoyuna açıklandı.

TÜSİAD'ın hazırladığı yeni anayasa çalışması bugüna kadar hazırlanan en cesur çalışma olmasına rağmen özgürlükler konusunda yeteri kadar özgür düşünmediği ortaya çıktı.

Patronlar Kulübü TÜSİAD'ın "Üniversite ve TBMM'de başörtüsü serbest olsun ama üniversite öncesi eğitimde başörtüsü olmasın" demesi özgürlükler konusundaki eksikliğini ya da önyargılı olduğunun net biçimde ortaya koydu.

TÜSİAD'ın açıkladığı raporda, "vatandaşlık tanımında Türklük kavramına yer verilmemesi, cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılması, nüfus kağıtlarında din hanesinin çıkarılması, din dersinin zorunlu ders olmaktan çıkarılması ve yüksek komuta kademesine atamaların TSK'nın göstereceği belli sayıda aday arasından sivil otorite tarafından gerçekleştirilmesi ve Genelkurmay Başkanlığının Milli Savunma Bakanlığına bağlanması" gibi radikal öneriler yer alıyor.

Çalışmayı özetleyen raporda, kimlikler, din ve vicdan özgürlüğü ve kuvvetler ayrılığı başlıklarının yanı sıra, yeni anayasanın yapım yöntemi ve yeni anayasanın temel ilke, kurum ve kuralları başlıkları ile birlikte beş alanı kapsayacak bir yuvarlak masa toplantıları dizisi başlatıldığı, yeni bir anayasa yazmayı değil, yeni anayasaya giden yolda en temel konularda fikirler demetini ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışmanın, 11 toplantıda toplam 22 akademisyen ve kanaat önderini biraraya getirdiği belirtilmiş.

Milletvekili genel seçiminde geçerli olan yüzde 10'luk ülke barajının tamamen kaldırılmasının istenmesi gibi konularda oldukça gerekçi taleplere yer veren raporda başörtüsü konusunda yapılan öneriler, raporun cesur tavrına yakışmamış.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?