banner39

Üç çocuk doğurana altı yıl erken emeklilik

TBMM'ye sunulan Torba Yasa tasarısına göre, 3 çocuğu olan her kadın 6 yıl erken emekli olabilecek.

Genel 31.05.2014, 10:03 31.05.2014, 10:03
Üç çocuk doğurana altı yıl erken emeklilik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çalışan anneleri ilgilendiren yeni yasa tasarısında 3 çocuk doğuranlar 6 yıl erken emeklilik hakkı elde etmiş olacak. Yasa tarısı Meclis'e sunuldu. Ne zaman yasalaşacağı ise henüz tam belli değil.

Madencilik sektörüyle ilgili düzenlemeleri içeren ve TBMM’ye sunulan Torba Yasa tasarısına göre, çalışırken doğum yapan kadınlar ücretsiz doğum ve analık izni süreleri ile doğumdan sonra çalışmadıkları süreleri borçlanmak suretiyle erken emekli olabilecekler.

Daha önce her bir çocuk için 2’şer yıl olmak üzere sadece iki çocukla sınırlanan borçlanma hakkı 3 çocuğa çıkartıldı. Böylece, 3 çocuk annesi bir kadın, doğum sonrasında ücretsiz izne ayrılmış veya çalışmaya ara vermişse, her bir çocuk için 2 yıl olmak üzere 6 yıllık primi kendisi ödeyerek erken emekli olabilecek.

Bu hak daha önce sadece işçi statüsündeki kadınlarla sınırlı iken, şimdi memurlar ve Bağ- Kur’lu kadınlar da borçlanmak suretiyle erken emeklilik hakkına kavuşacak.

Yorumlar (1)
TÜRKAN 8 yıl önce
3 ÇOCUĞUM VAR 18 YILLIK ÖĞRETMENİM İLK ÇOCUĞUM ATAMAM OLMADAN 3 AY ÖNCE DOĞDU ACABA YASALAŞIRSA 6 YIL ÖNCE EMEKLİ OLABİLİRMİYİM
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?