banner39

Üç günde üç bin kişi işini kaybetti!

Temmuz 2013'te AB üyesi olacak Hırvatistan'da son üç günde yaklaşık 3 bin kişi işini kaybetti. İşsizlik oranı yüzde 8'le rekor seviyeye çıktı.

Genel 13.12.2012, 17:00 13.12.2012, 17:00
Üç günde üç bin kişi işini kaybetti!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hırvatistan İş Bulma Kurumu'nun açıkladığı resmi rakamlara göre, 4 milyon 290 bin nüfuslu ülkede kayıtlı 350 bin 366 işsiz bulunuyor. Ülkedeki kayıtlı işçi açığının ise 3 bin 520 olduğu belirtildi. Açıklanan yüzde 8'lik işsizlik oranının Hırvatistan'da ilk kez görüldüğü ve son üç günde de yaklaşık 3 bin kişinin işini kaybettiğine dikkat çekildi.

Hırvatistan Çalışma ve Emeklilik Bakanı Mirando Mrsiç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ülkedeki işsiz sayısının önümüzdeki dönemde de artmasını beklediklerini, ancak bu eğilimin gelecek yılın ikinci yarısından itibaren duracağını söyledi.

Bağımsız Hırvat Sendikası Başkanı Kreşimir Sever yaptığı değerlendirmede, Hırvatistan'daki işsizliğin artış nedeninin uygulanan "kötü ekonomi politikaları" olduğunu savundu.

"Eskiden uygulanan ekonomi politikası bugün de devam ediyor. Ancak şimdi durum daha kötüleşti. Durumun iyi yönde değişeceğini bekliyorduk. Çünkü bugün ülkeyi yöneten politikacılar ekonomiyi düzeltmek için çözümleri olduklarını söylemişlerdi. Mevcut iş alanlarını koruyup yeni iş alanları oluşturacaklarını vaat etmişlerdi" diyen Sever, durumun aksi yönde geliştiğini ve halkın hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Geçen Mart ayında katma değer vergisinin yüzde 23'ten yüzde 25'e yükseltildiğini, kış gelmeden önce elektrik ve doğalgaza yüzde 20 oranında zam yapıldığını hatırlatan Sever, tüm bunların vatandaşı olumsuz etkilediğini belirtti.

"Bankaların faiz oranlarını yükselttiğini, vatandaşın satın alma gücünün azaldığını, ülkede yaşamın zorlaştığını" dile getiren Sever, tüm bunların üzerine KDV, elektrik, doğalgaz ve gıda maddelerindeki fiyat artışının "öldürücü darbe" olduğunu kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?