Uçak biletlerindeki 'fahiş fiyatlar'a sınır geliyor

Uçak bilet fiyatlarında, akaryakıt ve et fiyatlarında da gündeme gelen ‘tavan fiyat’ uygulanabileceği ve bununla ilgili çalışmanın başlatıldığı açıklandı

Uçak biletlerindeki 'fahiş fiyatlar'a sınır geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, havayolu şirketlerinin, bayram haftasında astronomik rakamlara ulaşan ücretlendirme yöntemine ‘dur’ demeye hazırlanıyor. Bakanlık, yürüttüğü çalışma ile havayolu şirketlerinin tüm uçuşlarında belirlediği fiyatlara müdahale edecek.

Havayolu şirketlerinin bayram dönemlerinde bilet fiyatlarını 2-3 kat artırdığını ve yolcuların ciddi mağduriyet yaşadığını geçen hafta buradan gündeme getirmiştik. ‘Bu vurguna kim dur diyecek’ başlığı ile analiz ettiğimiz mağduriyete, aynı gün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan cevap geldi. Bakan Yıldırım, uçak bilet fiyatlarında, akaryakıt ve et fiyatlarında da gündeme gelen ‘tavan fiyat’ uygulanabileceğini ve bununla ilgili çalışmanın başlatıldığını açıkladı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından, ‘uçuşlardaki tavan fiyat’ çalışması ile ilgili hazırlanan taslağa göre, fiyat sınırlaması sadece yurtiçi seyahatleri için geçerli olacak. Uçuşlar da, saatlik zaman dilimine göre planlanacak. Bu yüzden 1 saatin altındaki iç hat seferlerinde ayrı tarife, uzun süreli uçuşlarda daha yüksek ücret uygulanacak. En önemlisi de bilet fiyatlarına ‘son 3 gün sınırlaması’ getirilecek. Şirketler de, yeni uygulama ile uçuştan 3 gün öncesine kadar Bakanlığın belirlediği tavan fiyata göre bilet satabilecek. Ancak uçuşlarına son üç gün kala (72 saat) bilet alanlar, havayolu şirketlerinin belirleyeceği yüksek ücretle uçuş yapmak zorunda kalacak.

BAYRAM ÖNCESİ BAŞLAYACAK

Bakan Yıldırım’ın talimatı üzerine harekete geçen SHGM, ‘tavan fiyat’ ile ilgili havayolu şirketlerinden her hat için maliyet çıkarmasını istemişti. THY, Pegasus-İZair, Atlasjet, Onur Air, SunExpress ve Borajet de akaryakıt ve diğer giderler ile sundukları hizmeti dikkate alarak hesapladığı maliyetleri SHGM’ye iletti. Ankara’da yapılan çalışmayla maliyetlerin üzerine belirli kâr marjı eklenerek her hat için tavan fiyat belirlendi. Bu hafta, havayolu şirket yetkilileri ile görüşerek taslağa son şeklini verecek SHGM, hazırlayacağı raporu daha sonra Bakan Binali Yıldırım’a sunacak. Bakan onayının ardından uçak biletlerindeki ‘tavan fiyat’ uygulamasının, Kurban Bayramı öncesi başlaması bekleniyor.

REKABET ARTARSA FİYAT UCUZLAR

Bakanlığın bilet fiyatlarına getireceği sınırlamaya havayolu şirketlerinden farklı tepkiler geldi. Ancak tepkiler daha çok, uygulama ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı ve Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, bilet fiyatlarına sınırlama getirilmesi yerine havayolu şirketleri arasındaki rekabetin daha da artırılması için gereğinin yapılmasını istedi. Yani havayolu şirketlerine, tüm havalimanlarından aynı şartlarda uçuş imkanı sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Haybat, yolcuların daha ekonomik seyahat gerçekleştirmesi için ‘esnek planlama’ yapması ve uçuşlarla ilgili tüm alternatifleri değerlendirmesi tavsiyesinde bulundu. THY yetkilileri ise Bakanlığın aldığı karara uyacaklarını ancak getirilen kısıtlamanın uygulanabilirliğinin de tartışmaya açık olduğunu söyledi.

UCUZ BİLET ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Zaman'dan Mustafa Gün'ün haberine göre bakanlığın müdahalesi ile hafta sonları ve tatil dönemlerindeki bilet fiyatındaki artışın önüne geçilmiş olacak. Ancak siz yine de, ucuza seyahat etmek istiyorsanız mutlaka uçuş planınızı mümkün olduğunca çok önceden gerçekleştirin. Örneğin Pegasus, 2-3 ay öncesinden alınan biletlerde, 25-30 TL’ye uçuş imkanı sunuyor. Ancak son güne kaldığınızda sadece Pegasus ile değil diğer havayolu şirketleriyle de, ekonomi veya business sınıfta 400 TL’nin üzerinde uçak bileti almak zorunda kalacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden, ucuz bilet için alternatif gün ve saatleri belirleyerek işe başlayın. Daha az tercih edilen havalimanlarından düzenlenen uçuşların düşük ücretle satışa sunulduğunu da unutmayın. Ayrıca, karşılaştırmalı uçuş alternatifleri sunan web sitelerinden en ucuz bileti bulma şansınız da oldukça yüksek.  

Üç gün öncesinden bilet alın

Ulaştırma Bakanlığı tarafından havayollarında belirlenecek ücret tarifesi, son 3 güne kadar geçerli olacak. Uçuş planını önceden yapmayan veya acil seyahate çıkması gerekenler ise yine yüksek fiyattan bilet almak zorunda kalacak. Diğer bir deyişle uçuşa son 3 gün kala bilet alanlar veya son dakika uçağa binmek zorunda kalanlar, ödeyecekleri para ile ‘ultra lüks’ uçuş gerçekleştirecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 15:01
banner53
YORUM EKLE

banner39