Uçak korsanı 'terör'den yargılanacak

Harkov-İstanbul uçağını kaçıran Ukraynalı eylemcinin 'terör'den yargılanacağı belirtildi. Korsanın eylemi, Ukrayna'da gözaltına alınan aktivistlerin serbest bırakılması için yaptığı belirtiliyor

Uçak korsanı 'terör'den yargılanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pegasus Havayolları'nın Harkov-İstanbul seferini yapan yolcu uçağını kaçırma girişiminde bulunan 48 yaşındaki Ukrayna vatandaşı hakkında terör suçlamasıyla soruşturma başlatıldı ve uçak korsanının Maidan uğuruna böyle bir eyleme kalkıştığı ortaya çıktı.

Harkov bölge Güvenlik Servisi sorumlusu Maksim Lenko, İstanbul semalarında dün gece yaşanan uçak kaçırma girişimi hakkında bu sabah Ukrayna adına ilk resmi açıklamayı yaptı.

Hürriyet'in haberine göre Harkov şehrinde basının karşısına çıkan Lenko, “Soruşturma devam ettiği için adını açıklamayacağım. 1969 doğumlu Ukrayna vatandaşının bu eylemi Maidan uğruna yapmak istediği anlaşılıyor. Hava aracını kaçırma ve terörizm suçlamasıyla yargılanacak sanık, Rusya’nın Soçi şehrinde Yanukoviç ile Putin’in beraber olduğunu bildiği için uçağı ele geçirerek oraya yönlendirmek istemiş. Düşündüğü planı gerçekleştirmiş olsaydı Soçi Havalimanı'na uçak indiğinde Ukrayna’da tutuklu bulunan tüm Maiden aktivistlerinin hapisten serbest bırakılmasını talep edecekmiş” dedi.

Uçağı kaçırmak isteyen kişinin kalkışa iki saat kala biletini aldığını da vurgulayan Yetkili Lenko, “Şu anda hem bizim elimizdeki hem Türkiye’den gelen bilgileri bir araya topluyoruz. Sanık hakkında açılacak dava Ukrayna yasalarına göre 5 ila 10 yıl arasında hapis cezası verilmesini öngörüyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 18:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35