Uçaklara leylek alarmı

Leyleklerin göç etmeleri sebebiyle Atatürk Havalimanı'nda iniş yapacak uçaklar sürekli uyarılıyor

Uçaklara leylek alarmı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Atatürk Havalimanı'na iniş yapacak yolcu uçaklarının pilotları göç eden leylek sürülerine denk gelince kule görevlilerini uyardı.

Leyleklerin göç etmesi sebebiyle İstanbul Atatürk Havalimanı uçuş trafiğinde adeta alarm verildi. Hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında son dönemlerde leylek sürüleriyle ilgili diyaloglar eksik olmuyor. Kule görevlileri de göçmen kuşlarla ilgili çok daha dikkatli davranıyor. Denize yakın olması sebebiyle Atatürk Havalimanı da leylek sürülerinin geçiş güzergahında bulunuyor. Muhtemel çarpma tehlikelerine karşı da kule görevlileri uçuş trafiğinde leylek sürülerine göre düzenleme yapıyor. Pilotlar, leylek sürüleriyle ilgili kule görevlilerini uyararak arkadaki uçakların leylek sürüleriyle ilgili dikkatli olması gerektiğini söyleyerek sürekli bilgilendirme yapıyor.

Özellikle pilotlar 700 metrede leylek sürüleri gördükleri bilgisini kule görevlileri ile paylaştılar. Göç eden leylek sürülerin rüzgardan dolayı zaman zaman ani yön değişiklikleri yapması da uçaklar için tehlikeyi artırıyor. Kule görevlileri, pilotların leylek sürüleriyle ilgiyi uyarılarına göre uçuş trafiğinde düzenleme yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 14:10
banner53
YORUM EKLE

banner39