banner39

Uçaklarda silahlı polis dönemi başlıyor

Sivil havacılığın kuralları değişiyor. Artık uçaklarda "silahlı polis" görev yapabilecek. Polis ya da özel güvenlikçiler, 'şüpheli' gördükleri yolcuyu, uçağa almayabilecek

Genel 17.04.2013, 14:14 17.04.2013, 17:53
Uçaklarda silahlı polis dönemi başlıyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sivil Havacılık Yasası'nı değiştiriyor. Yeni yasayla birlikte artık uçaklarda silahlı polisler görev yapacak.

Hazırlanan yeni yasa taslağı, sektörün görüşüne sunuldu. Planlanan değişikliklere göre, Genelkurmay Başkanlığı, havada meydana gelen tehdit durumlarında önleme amaçlı tedbir alacak. Polis ya da özel güvenlik görevlileri, "şüpheli" gördükleri yolcuyu uçağa almayabilecek.

Mülki idare amirleri, gerekli görmeleri halinde havaalanı binalarını ve görevli personelin üstlerini, araçlarını ve eşyalarını aratabilecek. Türkiye'ye tescilli uçaklarda silahlı polis görevlendirilebilecek. Hangi uçaklarda silahlı polis görevlendirileceği, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) ortak kararıyla belirlenecek. Silahlı polisler, gerektiğinde uçak içindeki müdahalelerde silah da kullanabilecek. Silah kullanma kararını, "amir" konumundaki polis verecek. Silah kullanımından kaynaklanacak maddi zararı, havayolu şirketi karşılayacak. Yabancı havayolu şirketlerinin uçaklarında silahlı görevli bulundurmasına "karşılıklılık" ilkesi saklı kalmak üzere MİT, emniyet ve Dışişleri Bakanlığı karar verecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?