banner39

'Ücretlerin düşük gösterilmesi hırsızlık'

SGK Stratejik Geliştirme Başkanı Açıkgöz, ücretlerin düşük gösterilmesinin hırsızlık olduğunu söyledi

Genel 24.03.2012, 13:04 24.03.2012, 13:04
'Ücretlerin düşük gösterilmesi hırsızlık'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Konya'da düzenlenen ''Kayıtlı İstihdamı Teşvik ve Teknik Destek Projesi''nin tanıtım toplantısında konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Açıkgöz, ücretlerin düşük gösterilmesinin 'hırsızlık' olduğunu söyledi.

Konya Rixos Otel'de düzenlenen toplantıda işadamlarına kayıtlı istihdamı teşvik ve teknik destek konularında açıklamalar yapan SGK Strateji Geliştirme Başkanı Açıkgöz, kayıt dışılığın Türkiye'nin ve dünyanın önemli sorunlarından biri olduğunu belirtti. Kayıt dışılıkta sağlık güvencesinden ve zamanı geldiğinde emeklilikten yoksunluk gibi insani bir takım olumsuz sonuçların olduğunu anlatan Açıkgöz, "Sosyal güvenlik daha doğmadan insanları kuşatıyor. Çalışan anne veya bir beyin eşi hamile kaldığı zaman sağlık yardımlarından yararlanmaya başlıyor. Sosyal güvenlik ölünce de bitmiyor, geride kalanlarına, yetim kızlarımıza emekli aylığı vermeye devam ediyoruz. Sosyal güvenlik kapsamına giren kişinin dosyası ana rahmine düştüğü gün açılıyor, öldükten 50 yıl sonrasına kadar da açık kalıyor. Sosyal güvenlik en önemli insan haklarından biridir." dedi.

Kişisel bildirimlerle kayıt dışılığın biraz azaldığını, ancak bazı iş yerlerinde ücretlerin düşük gösterilmesi yöntemiyle hak gaspları yaşandığını hatırlatan Açıkgöz, ''Türkiye'de neredeyse her iki kişiden biri asgari ücret düzeylerinden bildirim yapıyor. Bu hem devletin pirim gelirlerinin azalmasına hem de çalışanın emekli aylıklarının düşük bağlanmasına sebebiyet veriyor. Hakkı teslim etmemiz gerekiyor. Sosyal güvenlik hakkı bir çalışanın kaybedilmiş cüzdanı gibidir, yani onu sahibine vermemiz gerekiyor. Düzenli bildirim yapan işverenlerimizi bunların dışında tutuyoruz, ancak çalışanın ücretini, çeşitli yollarla normalden düşük göstermek bir 'hızsızlık türüdür'. İşverenler olaya bu açıdan yaklaşmalıdır." şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?