banner39

Üçüncü havalimanı beşli grubun

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesinde en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon avro ile "Limak - Kolin - Cengiz - Mapa - Kalyon" Ortak Girişimi verdi.

Genel 03.05.2013, 15:25 03.05.2013, 21:57
Üçüncü havalimanı beşli grubun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesinin açık artırmasında 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak İnş. San. ve Tic. AŞ/Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. AŞ/Cengiz İnş. San. ve Tic. AŞ/Mapa İnş. ve Tic. AŞ/Kalyon İnş. San. ve Tic. AŞ Ortak Girişim Grubu (OGG) verdi.

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı için ihale, saat 10.00'da Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri'nde başladı.

Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen ihalenin kapalı zarfla verilen ilk tekliflerinde, 25 yıllık kira bedeli olarak IC İçtaş/Fraport OGG 20 milyar avro artı KDV, Makyol İnşaat 4 milyar avro artı KDV, Limak/Kolin/Cengiz/Ma-Pa/Kalyon OGG 12 milyar 682 milyon avro artı KDV, TAV Havalimanları Holding 9 milyar avro artı KDV teklif etti.

Açık arttırma başlamadan önce Makyol İnşaat, ihaleden çekildiğini açıkladı.
Açık arttırma 20 milyar avro artı KDV üzerinden başladı.

TAV Havalimanları Holding AŞ, 31'inci turda mola istedi. Yaklaşık 25 dakika sonra ihale salonuna gelen TAV Havalimanları Holding AŞ, 21 milyar 55 milyon avro artı KDV teklif verdi.

73'üncü turda yeniden mola isteyen TAV Havalimanları Holding AŞ, 10 dakika sonra 22 milyar 31 milyon avro artı KDV olarak yeni teklifini açıkladı.

TAV Havalimanları Holding AŞ, 78'inci turda ihaleden çekildi.
Açık artırmanın devamında yarışan IC İçtaş-Fraport OGG, 87'inci turda mola istedi. Daha sonra ihale salonuna dönen IC İçtaş-Fraport OGG, 95'inci turda Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon inşaat OGG'nin 22 milyar 152 milyon avro artı KDV teklifi üzerine ihaleden çekildiğini açıkladı.

Böylece ihalede en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon inşaat OGG vermiş oldu.

4 ETAPTA TAMAMLANACAK

İhale, DHMİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın onayıyla sonuçlanacak.

İhalede teklif edilen en yüksek tutarın üzerine ilave edilecek yüzde 18'lik KDV ile birlikte elde edilecek kira bedeli firma tarafından 3. havalimanının tamamlanmasının ardından ilk işletme yılından itibaren eşit taksitler halinde ödenecek.

Havalimanı inşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin ton, alüminyum malzemenin ise 10 bin tona yaklaşacağı tahmin ediliyor.

415 bin metrekare cam kullanılması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak. Tesis tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacak.

ADİL ŞEFFAF BİR YARIŞ OLDU

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak havalimanının, dünyanın en büyük havalimanları arasında yerini alacağını, Türkiye'nin 2023 havacılık vizyonunun en önemli eserlerinden birisi olacağını söyledi.

İhalenin aynı zamanda bir yarış olduğunu, yarışın sonunda herkesin kazanma şansı bulunmadığını belirten Yıldırım, "Adil şeffaf bir yarış oldu. Bu havalimanı, Türkiye'nin belki gelecek 30 yıl, 50 yılına hitap edecek. Bu havalimanı, sadece Türkiye'nin ihtiyacını görecek bir havalimanı değil aynı zamanda batıdan doğuya, doğudan batıya, Afrika'dan Avrupa'ya hava trafiğinin uğrak noktası olacak" dedi.

Yapılacak yatırımın bedelinin ortalama 10 milyar avro olacağını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

"Bunun finans maliyeti, kira bedeli, KDV'sini de koyduğumuz zaman yaklaşık 90 milyar liraya ulaşan bir rakamdır. Bu rakam, bizim 10 yıldır devlet bütçesinden Ulaştırma Bakanlığı olarak aldığımız paradır. Devlet bütçesinden 10 yılda bölünmüş yollar, hızlı trenler, limanlar, terminaller için aldığımız kamu kaynağını yeni İstanbul havalimanı ile tekrar ödemiş oluyoruz."

Bugün Türkiye'de iki büyük gelişme yaşandığını, birincisinin 3. havalimanı, ikincisinin de ikinci nükleer santral olduğunu ifade eden Yıldırım, nükleer santralin de bedelinin 15 milyar avro olarak hesaplandığını söyledi.

CHP BU İHALEYE DE KARŞI

CNNTurk'te canlı yayına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ihalenin yasadışı olduğunu iddia etti. Tekin, İstanbul'a 3. havalimanı için hazırlanan ÇED raporunda usulsüzlük yapıldığını da öne sürdü. Gürsel Tekin, "Rapor Başbakan'ın baskılarıyla değiştirildi, ihale yasadışı" ifadesini kullandı.

ŞARTNAME DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Üçüncü havalimanı ihalesine katılımın ve rekabetin artması için şartnamede bazı değişiklikler yapılmıştı. Buna göre, ortak girişim grubu (OGG) olarak katılımlarda OGG'nin en çok 3 ortaklı olması koşulu değiştirilmiş ve bu sınır ortadan kaldırılmıştı.

Öte yandan "OGG'de iş deneyim belgesine sahip bir ortak bulunacak; bu ortağın (pilot ortak) payı en az yüzde 51 olacak" maddesinde de yüzde 51 şartı esnetilmişti.

Yetkililer, firmaların "Hazine garantisi sunulması ve ihale tarihinin ertelenmesine" yönelik taleplerinin ise kabul edilmediğini belirtmişti. Şartname satın alan firmalardan ikisinin yabancı olduğunu bildiren yetkililer, şartnameyi bizzat alan 15 yerli firmanın ihaleye yalnız mı, yabancı/yerli bir ortakla mı katılacağının bilinmediğini kaydetmişti.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?