banner15

Üçüncü köprü hazineye takıldı

İstanbul'a yapılması düşünülen 6 milyar dolarlık 3. köprü projesi, Hazine'nin 'garanti' engeline takıldı.

Üçüncü köprü hazineye takıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Önümüzdeki yıl yapımına başlanması planlanan 3. köprünün ihalesine hazırlık çalışmaları Hazine Müsteşarlığı ile yapılan görüşmelerde ‘garanti’ konusunda fikir birliği sağlanamadı.

Ulaştırma Bakanlığı bu tür büyük projelerde garanti verilmeden uluslararası şirketlerin yatırıma yanaşmayacağı görüşünü iletmesine karşın, Hazine Müsteşarlığı’nın mümkün olduğunca kamuya yük getirmeden bu projeleri hayata geçirmek istediğini bildirdiği öğrenildi.

PAZARLIKLAR SÜRÜYOR

Hazine’nin garanti sorununun yanı sıra Devlet Planlama Teşkılatı (DPT) ile ilgili de sorunlar bulunuyor. 3. köprü, Devlet Planlama Teşkilatı’nın süzgecine takıldı. Geçen günlerde Ulaştırma Bakanlığı, 3. köprüye ilişkin hazırlamış olduğu projeyi DPT’ye gönderdi. Edinilen bilgiye göre DPT’den henüz bir cevap gelmedi. DPT’nin söz konusu inşa edilecek olan köprünün inşa edileceği bölge, trafik yoğunluğunu nasıl etkileyeceği ve maliyetine ilişkin sorgulamalarda bulunuyor.

Yaklaşık 6 milyar doları bulan proje yap-işlet-devret modeli ile ihale edilecek. 3. köprünün yanı sıra Avrupa ve Anadolu yakası ile bağlantı yolları da proje kapsamında yer alacak. Dünya üzerindeki diğer örneklerde olduğu gibi bu projede de firmalar, araç geçiş garantisi istiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 13:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48