banner39

Uludere belgeleri yine istenecek

Uludere'deki sivil ölümlerle ilgili olarak TBMM'de yürütelen soruşturma kapsamında bir kez daha Genelkurmay'dan belgeler istenecek

Genel 07.04.2012, 12:22 07.04.2012, 14:30
Uludere belgeleri yine istenecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı'nın Uludere olayına ilişkin belgeleri, 'Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gizlilik kararı' gerekçesiyle Uludere Alt Komisyonu'na göndermemesi, milletvekillerinin tepkisini çekti.

Zaman'ın haberine göre TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, olayla ilgili çalışmalarına kararlılıkla devam edeceklerini söyledi. Genelkurmay'dan belgelerin yeniden istenip istenmeyeceği konusunda "Henüz değerlendirme yapmadık. Genelkurmay'da yazımız duruyor. Gerekirse yeniden yazı yazabiliriz." ifadelerini kullanırken, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan belgelerin istenip istenmeyeceğine ilişkin de, "Ordan da talep edebiliriz. Bizim önyargımız yok. Olayın aydınlatılması ile ilgili her türlü bilgi, belgeyi isteriz." dedi.

Uludere Komisyonu, önceki gün Genelkurmay Başkanlığı'nın gönderdiği 7 sayfalık bilgi yazısını yetersiz bulmuştu. Üstün, dün yaptığı değerlendirmede komisyonun ilgili kurumlardan yetkisi çerçevesinde bilgi ve belge talep ettiğini kaydetti. İstenen belgelerin savcılığın soruşturma dosyasına girip girmediğini ise bilmediklerini söyledi. "Gizlilik kararı savcılığın dosyasının iki kapağı arasındadır." diyen Üstün, farklı kanunlardan kaynaklanan farklı yetkilerin kullanılması nedeniyle, kurumların Meclis'e bilgi vermekten imtina etmemesi gerektiğini ifade etti. Üstün, şöyle devam etti: "Bu olayın aydınlatılması konusunda kamuoyunun beklentisi var. Onun için soruşturmaların farklı kurumlar tarafından yürütülmesinden yanayız. Kanun bize bu yetkiyi veriyor. Kurumların kendi iç soruşturmaları yetkisinin ortadan kaldırılmaması lazım. Denetim fonksiyonu da ortadan kaldırılmaz. Bütün sorumluluk savcılık makamında kalır. Bu da bir risktir."

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü