banner39

Umut Operasyonu'nda ek savunma

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, "Umut Operasyonu davasında" ek savunma alınmasına karar verdi.

Genel 10.03.2011, 23:16 10.03.2011, 23:16
Umut Operasyonu'nda ek savunma

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok'un öldürülmesinin de aralarında yer aldığı çok sayıda olayı kapsayan "Umut Operasyonu" ile ilgili davada, sanıklardan ikisinin ek savunmasının alınmasına karar verildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklardan Recep Aydın katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, sanıklar Yusuf Karakuş ve Fatih Ayd ın hakkında, eylemlerinin sübutu halinde sevk maddeleri yanında 5237 sayılı TCK'nın 314/2, 53. ve 58/9. maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. maddelerinin uygulanma ihtimaline karşın, CMK'nın 226. maddesi uyarınca ek savunma hakkı tanınması gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, daha önceki esas hakkındaki görüşünü tekrarladığını bildirdi.

Sanık Recep Aydın da önceki savunmalarını tekrarladığını söyledi.

Mahkeme, sanıklar Yusuf Karakuş ve Fatih Aydın'ın ek savunmalarının alınması için bulundukları yerlerin Ağır Ceza Mahkemelerine ayrı ayrı talimat yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

CUMHURİYET SAVCISININ ESAS HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜ

Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki görüşünde, sanık Recep Aydın'ın, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla, sanıklar Mehmet Ali Tekin ve Hasan Kılıç'ın "silahlı terör örgütünde ö zel görevi haiz yöneticilik yapma" suçundan 12 yıl 6'şar aydan 18 yıl 9'ar aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Sanık Ekrem Baytap'ın "anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs" suçundan eski TCK'nın 146/1 maddesine göre müebbet ağır hapis cezasına çarptırılması, sanıklar Abdulhamit Çelik, Fatih Aydın, Yusuf Karakuş ve Mehmet Aydın'ın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3'er aydan 12 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti. 

 
Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?