banner15

Üniversite sisteminde radikal değişim

Boş kontenjanlarla ilgili bir inceleme yapıldığını belirten YÖK başkanı Özcan, öğrenci çekmeyen bölümlerin kapatılabileceğini açıkladı

Üniversite sisteminde radikal değişim

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerle ilgili radikal kararların eşiğinde oldukları mesajını verdi.

Özcan, AA muhabirine LYS yerleştirme sonuçlarını değerlendirerek, sorularını cevapladı. Üniversitelere merkezi yerleştirme sonucunda bu yıl boş kontenjan sayısının geçen yıla göre daha az olduğunu söyleyen Özcan, boş kontenjanlarla ilgili bir inceleme yapıldığını bildirdi. Bu incelemelerde biyoloji, fizik ve kimya gibi temel bilimlerle ilgili bölümlere fazla talep olmadığını belirten Özcan, bunun yanı sıra bazı ön lisans programlarının da boş kaldığını kaydetti. Özcan, "Bunlarla ilgili derhal kararlar alacağız. Eğer talep görmüyorsa bundan sonra ek kontenjanlarımızda kontenjan vermeyeceğiz. Sıfır öğrenci alan bölümler var. Artık onlara ek kontenjan vermenin bir anlamı yok çünkü öğrencileri cezbetmiyor" diye konuştu. 

ÖĞRENCİ ÇEKEMEYEN BÖLÜMLER KAPANACAK

Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Fizik, kimya, biyoloji gibi bölümlerin yanı sıra meslek yüksekokullarında bazı bölümler var ki; mesela Su Ürünleri ile ilgili bölümler maalesef öğrencileri çekememiş, biz bunları açmamaya, açtıklarımızı da bir şekilde birleştirmeye çalışacağız. Mesela bir merkez okul bulacağız. Böylece küçük küçük, dolmayan bölümleri ortadan kaldıracağız ki bir sinerji yaratalım. Bu bir kapatma değil ama başka yere nakletme, birleştirme olacak." 

Özcan, üniversiteye giriş sisteminde bir değişiklik planlanıp planlanmadığı konusunda da sistemde hiçbir değişiklik olmayacağını vurguladı. YGS ve LYS sisteminin iki aşamalı olarak devam edeceğini belirten Özcan, ikinci aşama sınavı LYS'nin de bugünkü gibi birkaç oturum şeklinde uygulanacağını anlattı. Liselerdeki eğitim-öğretimine paralel olarak ilerde bazı düzenlemeler yapılabileceğini söyleyen Özcan, "Belki bundan 4-5 yıl sonra birinci basamağı kaldırır eskiden yapılan olgunluk sınavı gibi bir sınav yaparız" diye konuştu. Özcan, bu konuyu Milli Eğitim Bakanlığı ile henüz görüşmediklerini belirterek, yeni Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'den randevu talep ettiklerini söyledi. 

ÖĞRENCİ HARÇLARI 

Üniversite öğrencilerinin ödedikleri harç miktarlarına ne kadar zam yapılacağı sorusu üzerine Özcan, bu konuda üç alternatifli bir yöntem izlendiğini anlattı. Bunlardan birinin enflasyonun üstünde, birinin enflasyon oranında, diğerinin de enflasyon oranının altında olduğunu ifade eden Özcan, YÖK'ün teklifinin Milli Eğitim Bakanlığına sunulacağını ve sonra Bakanlar Kurulunda ele alınacağını belirtti. Özcan, harçlara yapılacak zam oranına Bakanlar Kurulunun karar vereceğini kaydetti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 11:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esma Karadeniz
Esma Karadeniz - 8 yıl Önce

Fizik , kimya , biyoloji demek fen bilimleri demek.Halk arasında bir söylenti var ki bence bu bölümlere talep olmamasında oldukça etkili oluyor.Şöyle ki fizik için "fizik çok zor bir bölüm.oradan mezun olman imkansız.mezun olsan bile iş bulamazsın"Pekiyi ileride Türkiye'de fizik kimya biyoloji alanında bir tana bile bilim adamı çıkaramadığımızda halimiz nice olacak?Yök bunu düşünmeli...

banner39

banner36

banner37

banner35