Üniversite ve sanayi arasında işbirliği

İTO ve İstanbul Tİcaret Üniversitesi arasında yedi maddelik bir işbirliği protokolü imzaandı

Üniversite ve sanayi arasında işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) kurumsal sosyal sorumluluk ve prestij projesi olan İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) ile bir ilke imza attı. İTO'da imzalanan protokolle, üniversite-sanayi işbirliğinin en somut örneklerinden biri hayata geçirildi.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İTİCÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken, İTİCÜ Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ve İTİCÜ akademisyenlerinin katıldığı törende 7 maddelik protokole imza atıldı.

İTİCÜ'nün 'girişimci üniversite' konseptine paralel olarak geliştirilen proje; Yenilikçi fikirlere açık bir platformun oluşturulması, Her iki kurumun da kurucu ortak olduğu Teknopark İstanbul'da üniversitenin bilgi birikimi ve tecrübesinin değerlendirildiği, iş dünyasının ihtiyaçlarının karşılandığı faaliyetlerin yapılmasını sağlayacak arazi tahsisinin sağlanması konusunda destek, Üniversite ile İTO bünyesindeki tüm meslek komiteleriyle etkin iletişimin sağlanması, Üniversite-İş Dünyası İlişkileri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin kurulması, Ülkemizin rekabet edebilirliğine katkın sağlayacak fikirlerin uygulamaya geçmesine imkân verecek Üniversite İktisadi İşletmesinin kurulması, Uygulamalı ağırlıklı ders ve çalışmaların sektör uzmanları ve alan eğitmenleri tarafından verilmesinde İTO'nun Meslek Komitelerinin görüş ve önerilerinin dikkate alınması, Öğrenciler için staj ve iş talepleri başta olmak üzere kariyer planlamasının somutlaştırılacağı zeminin oluşturulması, İTİCÜ'yü tercihe edecek İTO üyelerinin çocuklarına, eğitim bedeli üzerinden yüzde 15'lik teşvik indirimi uygulanması konularını kapsıyor.

'YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, protokolün etkin biçimde uygulanması için ısrarcı olacaklarını söyledi. İşbirliği alanlarının gerçekleştirilmesi, çalışmaların izlenmesi ve raporlanması için "ortak komisyon" kurulacağını kaydeden Yalçıntaş şöyle konuştu: İTİCÜ; nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin adreslerindendir. Ticaret ve sanayinin, akademik hayatla uyum içinde olmasını çok önemsiyoruz. Bilgi ile uygulama, iş ile eğitim, öğrencilik ile çalışma yaşamı, ancak bir arada değerlendirilebildikleri müddetçe başarılı sonuçlar doğurabilirler. Yani başarının bir yanı teoriyse diğer yanı pratiktir. Bir yanı bilgiyse, diğer yanı deneyimdir. İki ucun arasındaki uyum ve denge, başarının ta kendisidir. Dolayısıyla üniversite yöneticileri olarak bizler işte bu ideali hedefliyor, bu hayali gerçekleştirmek için gayret ediyoruz. Nitekim bu noktada Odamız ile üniversitemiz arasındaki bağları ve işbirliği kanallarını sıkılaştırıyoruz. Yapılan çalışmaların yakın takipçisi olacağız.'

İmzalar atılmadan önce açıklama yapan İTİCÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken, 'Bugün, üniversite- iş dünyası ilişkilerinin somut belgeye dayandırılmış bir girişimini sizlerin aracılığı ile kamuoyuyla paylaşıyoruz. İTO ile dayanışmamızın önemli bir  halkasını konu alan bu protokolün her bir maddesi hem üniversitenin vizyonuna, büyüyüp gelişmesine katkı sağlayacak, hem de iş dünyasının üniversiteden beklentilerine cevap verecek bir çerçevede hazırlandı. Uygulama aşamasında ise kamuoyu ve ilgili çevrelerin yakın takibinde olacağımız inancını taşıyoruz' diye konuştu. Erken, İTO'nun 400 bin üyesine vefa borcunu kısmen de olsa ödeyebilmek için, İTİCÜ'nün  yeni kayıt yaptıracak olan  İTO üyelerinin çocuklarına yüzde 15 indirim uygulayacağının müjdesini verdi.

GİRİŞİMCİ ÜNİVERSİTE KONSEPTİ

Törende konuşan İTİCÜ Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, yüksek öğretimin uluslararası ticaretin önemli bileşenlerinden biri haline geldiğini söyledi. Üniversitelerin artık standart veri ve bilgiyi evrensel kalitede sunmak, farklı veri ve bilgiler üretmek, öğrencilerine bunu üretme yeteneği kazandırmak rollerini üstlendiğini vurgulayan Ekren, 'İTİCÜ'nün kuruluş özelliğinden dolayı; piyasa, iş dünyası odaklı yönü göz ardı edilmemeli.  Piyasa odaklılık, girişimcilik, patentleme, üniversite - iş dünyası araştırma merkezi gibi önemli alanları kapsayan bu protokolle;  toplumumuza, piyasalara, öğrencilerimize, öğretim üyelerimize ve İTO üyelerine bir hizmeti daha vermiş olacağız' dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 14:29
banner53
YORUM EKLE

banner39