banner39

Üniversitelerarası Kurul 216. kez toplandı

Üniversitelerarası Kurul, SDÜ Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi'nde SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu başkanlığında toplandı

Genel 09.09.2013, 15:54 09.09.2013, 15:54
Üniversitelerarası Kurul 216. kez toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, "Ülkeyi istikrarsızlaştırarak bir takım istenmeyen güçleri, karanlık güçleri devreye sokmak isteyenler olacaktır, olmaktadır. Bu konuda da en çok kullanılan kesim üniversite gençliği olmaktadır" dedi.

İbicioğlu, SDÜ Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi'nde düzenlenen 216. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, başkanlığına seçildiği Üniversitelerarası Kurul'da güzel işler yapmak istediğini söyledi.

Kurulun acil eylem planında doçentlik başvurularının daha kısa sürede kurula gönderilmesi geldiğini ifade eden İbicioğlu, başvuruların bilgisayar destekli altyapı kurularak sanal ortama taşınmasını bu dönemde gerçekleştirmek istediğini kaydetti.

Üniversite personelinin özlük haklarının da bir sorun olduğunu dile getiren İbicioğlu, bununla ilgili YÖK Başkanının önemli girişimler yaptığını, sorunun çözülmesi için kendilerinin de bundan sonra gerekli  görüşmelerde bulunacağını anlattı.

Türkiye'nin son yıllarda önemli gelişimler gösterdiğini ifade eden İbicioğlu, çevresindeki ülkelerde yaşanan olumsuzluklara Üniversitelerarası Kurul'un sessiz kalamayacağına dikkat çekti.

"Üniversitelerarası Kurul olarak halkın iradesinin her yerde tecelli etmesi gerektiğine inanıyoruz. Halkın iradesinin olmadığı yerde zorbalıkların olacağına inanıyoruz" diyen İbicioğlu, şöyle devam etti:

"Öncelikle Mısır'da halkın iradesi ile iş başına gelmiş iktidarın darbe ile alaşağı edilmesi ve halkın iradesinin hiçe sayılması ile ilgili evrensel hukukun, evrensel insan haklarının çiğnenmesi anlamında gördüğümüz bu olayı kınıyoruz. Dünyada darbeler dönemli kapanmak zorundadır. İnsan onuruna yakışan bir durumda da değildir."

Suriye'de kimyasal silah kullanılmasına da değinen İbicioğlu, "Suriye'de masum halka, çocuklara kimyasal silah kullanarak zorbacı yaklaşımla namluların çevrilmesini, bu insanlık suçunu da Üniversitelerarası Kurul olarak kınıyoruz" diye konuştu.

Suriye ve Mısır'daki yaşanan sorunların bir şekilde Türkiye'ye sıçratılmaya çalışıldığını, bunları gördüklerini dile getiren İbicioğlu, "Ülkeyi istikrarsızlaştırarak bir takım istenmeyen güçleri, karanlık güçleri devreye sokmak isteyenler olacaktır, olmaktadır. Bu konuda da en çok kullanılan kesim üniversite gençliği olmaktadır. Ülkemizin gelişmesini istemeyenlere karşı uyanık bulunamamız  Üniversitelerarası Kurul olarak en önemli görevlerimizdendir" ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?