banner39

Ünlü yazarlardan Beşar Esad'a çağrı

Aralarında Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk'un da bulunduğu dünya genelinden beş yazar Beşar Esad'a iktidarı bırakması için çağrıda bulundu

Genel 11.12.2012, 11:23 11.12.2012, 11:38
Ünlü yazarlardan Beşar Esad'a çağrı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Suriye'deki iç savaş her geçen daha da şiddetleniyor, daha fazla muhalif ve daha fazla asker hayatını kaybetmeye başladı. Ülkenin bu hale gelmesinin en büyük nedenlerinden biri olarak görülen Esad'ın iktidarı bırakmak istememesi ünlü yazarları harekete geçirdi.

Dünya genelinden beş ünlü yazar Beşar Esad'a kendi rızasıyla iktidarı bırakması için çağrıda bulundu. Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk'un da içinde bulunduğu beş yazar ve bir sosyal bilimci, önde gelen Fransız gazetelerinden Liberation aracılığıyla Esad'a bir mektup gönderdi.

Yazarlar mektupta, "Esad'ın durumun kontrolünde olduğunu düşündüğünü" belirterek "Ama aldanmayın, bugün Çin ve Rusya gibi BM Güvenlik Konseyi'ni veto edip ülkeye girmesini engelleyen, açıkça desteğini gördüğünüz ülkeler sizin yaptıklarınızı yasallaştırmayacak, er ya da geç Suriye'de veya uluslararası mahkemelerde hesap vereceksiniz" dediler.

Mektupta Esad'a başka bir ülkeye sığınması çağrısında bulunuldu. "Eğer Ruslar veya Çinliler sizi kabul etmezse Cezayir'e gidin, Cezayirlilerin hafızaları kuvvetlidir. Suriye onların kahramanları Emir Abdülkadir'e, Fransa yenilgisinin ardından kucak açmıştır. Fransa kolonisinden kaçan milyonlarca Cezayirli de onunla beraber Suriye'ye sığınmıştır" denildi. Yazarlar Esad'a görevi bırakmaması halinde "Siz ve aileniz için tek yol var: Saddam Hüseyin veya Kaddafi gibi bir ölüm ya da Lahey'de mikroptan arındırılmış bir hücrede müebbet hapis" dedi.

Mektupta imzası bulunan isimler şöyle: Cezayirli yazar Bualem Sansal, İtalyan yazar Claudio Magris, Alman yazar Martin Walser ve Alman kökenli Fransız siyaset bilimci Alfred Grosser ve Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü