banner39

Ürünlere üretim tarihleri de yazılacak

Bazı gıda ürünlerinde son kullanma tarihi yazılırken üretim tarihinin yazılmaması, Meclis'i harekete geçirdi.

Genel 07.03.2011, 07:03 07.03.2011, 07:03
Ürünlere üretim tarihleri de yazılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Bazı gıda ürünlerinde son kullanma tarihi yazılırken üretim tarihinin yazılmaması, Meclis'i harekete geçirdi. Konuyla ilgili şikayetleri inceleyen TBMM Dilekçe Komisyonu, tüketiciyi haklı buldu.

Dünya'dan Habib Güler'in haberine göre, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na meseleyle ilgili yazı gönderen komisyona, sadece 'reklam ve rekabet' açısından cevap verildi. Bakanlığa, bu konuda tüketicinin korunması için gerekli önlemlerin alınması istendi. Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvuran Ş.A. isimli vatandaş, bazı gıda maddelerinde artık üretim tarihi konulmadığını, bunun da tüketiciyi yanılttığını belirterek, çözüm bulunmasını istedi.

Dilekçeyi diğer benzer şikayetlerle birleştiren komisyon, konuyu Genel Kurul gündemine aldı. Komisyon, daha sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı'ndan alınabilecek önlemlerle ilgili rapor istedi.

Bakanlıktan gelen yazıda, uygulamanın Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından uygulanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Maddelerinin Genel Etiketleme ve Beslenme Yönünden Etiketleme Kuralları Tebliği'ne uygun olduğu belirtildi. Komisyon ise Sanayi Bakanlığı'nın konuya sadece 'reklam' ve 'rekabet açısından yaklaşıldığına işaret ederek, bakanlığa 'tüketicinin korunması'nın talep edildiği bir yazı gönderildi.

Tarım Bakanlığı'na da yazı yazılarak 'tüketici hakları' açısından konuya açıklık getirilmesi istendi. Dilekçe Komusyonu Başkanı Yahya Akman, "Yaptığımız incelemeler ve sivil toplumla yaptığımız görüşmelerde de gördük ki, üretim tarihinin yazılmaması kabul edilemez. Bir ürünün ne kadar süre önce üretildiğini bilmek, tüketicinin hakkı." dedi.

Meclis Dilekçe Komisyonu Başkanı Yahya Akman, yakın bir döneme kadar süt ve et ürünleri gibi bazı gıda ürünlerinin üzerine üretim tarihi ile son kullanma tarihinin yazıldığına dikkat çekerek, "Şimdi bazı ürünlerde sadece son kullanma tarihine yer verildiğini tespit edip vatandaşların şikayetini haklı bulduk." dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın konuya 'reklam ve rekabet' açısından yaklaşıp, öyle cevap verdiğini kaydeden Akman, "Bakanlığa yeniden yazı yazdık. Konunun tüketicinin korunması açısından değerlendirilmesini istedik." şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?