banner39

Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu

İstanbul'da 23-24 Eylül tarihlerinde "1.Uluslararası Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu" düzenleniyor.

Genel 22.09.2010, 20:40 22.09.2010, 20:40
Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Eğitim Vakfı ve Koç Üniversitesi tarafından 23- 24 Eylül’de  “1. Uluslararası Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu” gerçekleştiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Koç Üniversitesi’nin birlikte düzenleyeceği  “1. Uluslararası Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu”nun,  üstün yetenekli gençlerin eğitiminde yeni bir başlangıç olması amaçlanıyor. Beş ülkeden katılımcıların da tecrübelerini paylaşacağı sempozyumun sonuçları, bu alanda Türkiye’de gerçekleştirilecek yasal düzenlemelere de ışık tutacak.

Dünya nüfusunun ortalama yüzde ikisinin üstün yeteneklilerden oluşması ve Türkiye’de yaklaşık 500 bin üstün yetenekli insanın yaşadığı dikkate alındığında, üstün yetenekli gençlerin keşfedilmesi ve eğitiminin büyük önem taşıdığını görüyoruz.

23-24 Eylül’de gerçekleştirilecek olan “1. Uluslararası Üstün Yetenekliler Sempozyumu”nda,  ülkemizde üstün yetenekli gençlerin tespit edilerek eğitilmesi konusunda izlenecek yol haritasının tartışılması amaçlanıyor.

Sempozyumda; Güney Kore’den Prof. Dr. Meesook Kim,  ABD’den Prof. Dr. Joseph Renzulli, Prof. Dr. Sally Reis ve Prof. Dr. June Maker, İngiltere’den Prof. Dr. Deborah Eyre, Fransa’dan Prof. Dr. Taisir Yamin ile Almanya’dan Prof. Dr. Heidrun Stoeger ve Prof. Dr. Albert Ziegleri; ülkelerinin, üstün yetenekli çocukların eğitimi konusunda yaşadıkları tecrübeleri katılımcılarla paylaşarak, ülkemizdeki uygulamaları Türk meslektaşlarıyla birlikte değerlendirecekler.

Sempozyuma katılacak yerli ve yabancı bilim adamlarının çalışmalarının, kalıcı bir kaynak olarak kullanılabilmesi için kitap olarak yayımlanması planlanıyor.

Sempozyumun sonuçlarının; Milli Eğitim Bakanlığı için üstün yeteneklilerin eğitimi ile ilgili strateji eylem planı oluşturmada önemli bir kaynak teşkil edeceği, bu konuda ülkemizde yürütülen çalışmalarda bir kilometre taşı olacağı vurgulanıyor.


 

 

banner53
Yorumlar (1)
Mehmet AZİM 11 yıl önce
1. Uluslararası Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu, kitap haline getirildi mi? Getirldiyse nasıl ulaşabiliriz? Tebliğlere ulaşmamız mümkün mü? Bu konuda yetkililer yardımcı olursa seviniriz.
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?