banner39

Uykusuz şoför refleks kaybına uğruyor

Kaza oranlarına bakıldığında, uykusuzluğun yoldan çıkma kazalarına neden olan anlamlı bir faktör olduğu ortaya çıktı

Genel 14.12.2012, 11:05 14.12.2012, 15:09
Uykusuz şoför refleks kaybına uğruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uykusuzluk, kişilerin güvenli sürüş için kritik olan performanslarını olumsuz yönde etkilediğinden en önemli kaza nedenlerinden biri olarak biliniyor.

Trafikten Sorumlu Bursa Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, yapılan bir araştırmada, aşamalı uyku yoksunluğunun, simülasyonlu sürücü performansı üzerindeki etkilerine ve kaza oranlarına bakıldığında, uykusuzluğun yoldan çıkma kazalarına neden olan anlamlı bir faktör olduğunun görüldüğünü söyledi.

Kaza oranlarında, orta düzeyde bir uyku kısıtlamasından sonra (4 saat) ciddi artışlar görüldüğünü belirten Kutay, aynı araştırmaya göre; 36 ve 60 saat uyanık kalma durumunda, trafik güvenliği açısından çok ciddi tehlikelerin ortaya çıktığının tespit edildiğini ifade etti.

Emniyet Müdür Yardımcısı Kutay, şunları kaydetti: "Laboratuvar ortamında ve araç içi çalışmalarda belirlenen etkilere göre; uykusuzluk, optimum tepki zamanlarını azaltmakta ve orta derecede uykulu kişilerde performansı azaltarak, tehlike anında zamanında durabilmelerini engellemektedir. Tepki zamanındaki çok hafif yavaşlamalar ise özellikle yüksek hızlarda kaza riskleri üzerinde derin bir etki oluşturabilmektedir. Sürücüler yaşları ve fiziksel durumları ne olursa olsun, her 90–120 dakikada bir dikkat azalmasına maruz kalırlar. Uykusuzluk ise dikkat azalmasını artıran en önemli etkenlerden biridir. Bununla birlikte, sürücülük gibi dikkate dayalı işlemlerdeki performans uykusuzluğa bağlı olarak düşmekte, tepkisizlik süreleri veya gecikmiş tepkilerin oranı artmaktadır. Uyku ihtiyacı olan kişi direksiyonda daha çabuk yorulmakta, zamanla dikkati azalmakta ve direksiyon başında uyuya kalarak kazaya neden olabilmektedir."

banner53
Yorumlar (0)
11
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?