Uyuşturucu ticareti dünya gündeminde

Afganistan merkezli uyuşturucu ticaretine karşı ortak önlem alınmaya çalışıyor

Gündem 07.03.2011, 11:50 07.03.2011, 12:02
Uyuşturucu ticareti dünya gündeminde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da uyuşturucu ticareti 2001 senesinde ABD'nin bu ülkeyi işgali ile büyük ölçekte artmaya başladı. Rusya ve AB ülkeleri baqşta olmak üziere uluslarası kamuoyu artan bu uyuşturucu ticaretine karşı ortak mücadele ile önlem almaya çalışıyor.

İRAN: UYUŞTURUCU TİCARETİNİN ARTMASINDA ABD ETKİLİ

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, ABD'nın Afganistan'da şiddet olaylarının artması ve uyuşturucu ekim alanlarının artmasından sorumlu olduğunu söyledi.

Mihmanperest, Afganistan’daki NATO’nun Amerikan komutanının İran hususnda dile getirdiği iddiaya şiddetle tepki göstererek, İran'ın ABD’nin Afganistan terörist örgütleriyle ilişkisini takip ettiğini söyledi.

Afgan isyancıların silahlarını İran temin ettiğini iddia eden Afganiştan’daki NATO’nun Amerikan komutanına tepki gösteren Ramin Mihmanperest, onlarca masum Afganlı çocuğu katleden ve geçen haftadaki gibi 70 suçsuz Afgan vatandaşını öldüren Amerika’nın bu ülkede şiddetin yükselmesinin yanı sıra uyuşturucu madde üretimi ve transitinde artış meydana gelmesinde büyük etkisi olduğunu söyledi.

Mihmanperest, uyuşturucu madde transitinin genel olarak Amerikalıların kontrolü altında olan Bagram ve Kandahar havalimanlarından yapıldığına dikkat çekti.

RUSYA ve AB’DEN UYUŞTURUCUYA KARŞI MÜCADELE

Rusya ve Avrupa Birliği Afganistan’da uyuşturucu  üretimi ile ortak mücadele yapacaklarını açıkladı. Rusya federal uyuşturucu kontrol Dairesi müdürü Viktor İvanov İtalyan meslektaşları ile görüşürken Moskova ve Brüksel tarafından bu amaçla ortak çabalar harcanmasını teklif etti.

Viktor İvanov, Afganistan’da uyuşturucu üretimi ile ortak mücadele programının hazırlanmasının İtalya için bilhassa büyük önemi olduğu kanısını belirterek şunları söyledi: Afganistan’da uyuşturucu üretimi problemi, İtalyan partnerlerimizi çok endişelendiriyor. Bu ülkeye uyuşturucu, iki güzergah vasıtası ile ulaştırılıyor. İtalya’ya uyuşturucu birincisi, Türkiye, Arnavutluk ve eski Yugoslavya’nın topraklarında oluşan devletler üzerinden geçen güzergah, ikincisi, Kuzey Afrika’dan Libya ve sonra Akdeniz üzerinden geçen güzergah vasıtası ile getiriliyor.Avrupa Birliğine üye ülke olarak İtalya ile, Afganistan’da uyuşturucu üretiminin ortadan kaldırılmasına ilişkin ortak planın hazırlanması ile ilgili sorunları görüştük.

Avrupa Birliğinin geçen yıl onaylanan Afganistan stratejisi, birçok bakımdan Rus programını tekrar ediyor veya tamamlıyor. Stratejiyi hazırlamada en önemli rolü oynayan Avrupa parlamentosu üyesi Pino Arlaki bu konu ile ilgili olarak şunları söyledi: NATO’nun olağan davranış tarzı  değişmedi.NATO her zaman uyuşturucu problemini bilmemezlikten gelerek bu problemle uğraşmak niyetinde olmadığını açıklıyordu. Ve Avrupa Birliği bu problemi bilmemezlikten gelmeye devam ediyor. Bu zamana kadar ABD tarafından Afganistan’da haşhaş ekinleri ile mücadele yapılmıyordu ya da etkili olmayan eylemler gerçekleştiriliyordu. Diğer ilgili ülkelerin yanı Avrupa ülkeleri ile Rusya’nın bu mücadeleyi üzerine alarak kat kat daha kesin stratejiyi uygulamaları zamanı geldi.

ABD İŞGALİ UYUŞTURUCU TİCARETİ ARTTIRDI

2001’de Afganistan’a ABD ve NATO askeri birlikleri girdiler. O zamandan bu yana Afganistan’da uyuşturucu üretimi 40 kat arttı.Rusya ve Avrupa Birliğinin ortak programının 5 yılda uygulanması planlanıyor. Bu programın daha bu yıl görüşülmek üzere Birleşmiş Milletlere sunulması beklenebilir.

Hem Moskova, hem de Brüksel, problemin çözümünün askıya alınmaması gerektiğini anlıyorlar. Avrupa Birliği üyesi ülkelere yılda 711 ton uyuşturucu, Rusya’ya da 548 ton uyuşturucu ulaştırılıyor. Ve problemin çözümünün geciktirilmesi, gayet büyük sayıda insanlar için feci sonuçlar verebilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?