banner15

Uzan'ların davasına takipsizlik

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Uzan'ların "Kara para aklama" davasına takipsizlik kararı vererek dosyayı Yargıtay'a gönderdi.

Uzan'ların davasına takipsizlik

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nden gelen Cem, Kemal ve Hakan Uzan'ın da aralarında bulunduğu 25 sanıklı dava dosyası hakkında görevsizlik kararı verdi. Mahkeme, dosyayı uyuşmazlığın çözümü için Yargıtay 5. Ceza Dairesine gönderdi.

Alınan bilgiye göre, özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesinin, "kara para aklama" suçunun örgüt faaliyeti kapsamında işlenip işlenmediğinin değerlendirilmesi için "görevsizlik" kararı vererek gönderdiği dosya üzerindeki incelemesini tamamladı.

Dosyaya ilişkin "görevsizlik" kararı veren mahkeme heyeti, dosyanın iki mahkeme arasındaki uyuşmazlık sorununun giderilmesi için Yargıtay 5. Ceza Dairesine gönderilmesine hükmetti.

Dosyanın, daireye gönderildiği belirtildi.
Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği "görevsizlik" kararında, Cem Uzan, Kemal Uzan, Hakan Uzan, Melahat Uzan, Ayşegül Uzan ve Yavuz Uzan'ın da aralarında bulunduğu 25 sanık hakkında, "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçundan cezalandırılmaları amacıyla kamu davası açıld ığı belirtilmişti.

Şikayetçi ile İmar Bankası vekillerinin, "Bankacılık Kanununa muhalefet etmek" suçundan açılan davalar ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle dava dosyasının İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep ettikleri bildirilen kararda, görüşü sorulan savcının ise "kara para aklama" suçunun Uzan ailesi mensupları tarafından kurulmuş olan suç örgütünün faaliyeti ç erçevesinde işlendiğini, dosyanın özel yetkili ağır ceza mahkemesine gönderilmesi gerektiğini ifade ettiği aktarılmıştı.

Bu sanıklar hakkında İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesince "çıkar ama çlı suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak" suçlarından verilmi ş mahkumiyet kararı olduğu kaydedilen kararda, sanıkların eylemlerinin, örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama suçu kapsamında olup olmadığının değerlendirilerek, delillerin takdiri ve yüklenen suçun bu şekliyle yargılamasının yapılması için "görevsizlik" kararı verildiği ifade edilmişti.

Kararda, sanıklar hakkında yargılamanın yapılması için dosyan ın özel yetkili ağır ceza mahkemesine gönderildiği bildirilmişti. Dosya, 15 Eylül 2010'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilmişti. 
 
Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 01:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48