banner39

Uzmanlar'dan YÖK yasa tasarısı yorumu

Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Alim Arlı ve Dr. Yusuf Alpaydın YÖK yasa taslağını ve üniversitelerin temel sorunlarını Dünya Bülteni için müzakere etti

Genel 14.12.2012, 11:53 14.12.2012, 15:07
Uzmanlar'dan YÖK yasa tasarısı yorumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'nun işleyişini düzenleyen kanun değiştiriliyor. YÖK Kanun tasarısı TBMM gündemine gelmeden büyük tartışmalara sebep oldu.

Türkiye'de son yıllarda yükseköğretimde büyük hamleler gerçekleştirildi. Üniversite, öğrenci ve akademisyen sayısı iki katına çıktı ancak kalite seviyesi hala beklentilerin çok aşağısında. YÖK'ün bu gelişmelere ayak uydurabilmesi ve ihtiyaca cevap verebilmesi için YÖK Kanunu baştan sona yenileniyor.

Taslak halindeki YÖK Kanunu, Türkiye gündeminde önemli bir yer tutuyor. Taslağın teknik boyutlarına ilişkin birçok tartışma yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. Dünya Bülteni Araştırma Masası (DÜBAM) da konunun uzmanı isimlerle bir soruşturma dosyası hazırlayarak yeni yasa taslağından hareketle yüksek öğrenimin temel meselelerini tartıştı. Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, Pamukkale Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi ve YÖK Başkan Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Alim Arlı ve İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümünde "Yükseköğretim Sistemi İle İşgücü Piyasaları Arasındaki Uyum Düzeyinin Analizi" üzerine doktora çalışması yapan Yusuf Alpaydın YÖK Kanun taslağını ve yüksek öğrenimdeki temel sorunları Dünya Bülteni için müzakere etti.

DÜBAM TARAFINDAN HAZIRLANAN SORUŞTURMA DOSYASI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?