banner15

Valilik: DTK diye bir kuruluş yok

'Demokratik Özerklik' ilanında bulunduktan sonra incelenmeye alınan DTK'nın resmi olarak hiçbir yerde kayıtlı olmadığı ortaya çıktı

Valilik: DTK diye bir kuruluş yok

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı "demokratik özerklik" kararı açıklanmasıyla ilgili başlattığı soruşturma çerçevesinde Demokratik Toplum Kongresi (DTK) hakkında bilgi istediği Diyarbakır Valiliği'nden "Böyle bir kuruluş veya dernek bulunmamaktadır" cevabını aldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "Demokratik Özerklik" kararını açıklayan DTK ile ilgili başlattığı soruşturma sürüyor. Savcılığın bir süre önce, "DTK'nın yasal bir yapısının olup olmadığı ve yönetiminde kimlerin yer aldığı" yönündeki sorularını içeren yazısına, Diyarbakır Valiliği cevap gönderdi.

Valiliğin soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı'na gönderdiği yazıda, "Dernekler Müdürlüğü kayıtlarında böyle bir dernek veya sivil toplum kuruluşu bulunmamaktadır" denildi.

BDP'LİLER SESSİZ

Savcılık, yürütülün soruşturmayla ilgili olarak BDP Genel Merkezi'ne de "BDP bünyesinde DTK diye bir yapı var mı? Var ise yöneticileri kimlerdir?" diye sordu. Savcılığın söz konusu yazısına, BDP'den cevap gönderilmediği öğrenildi.

BDP'den de olumsuz bir cevap gelmesi halinde savcılığın, söz konusu açıklamalarla ilgili olarak DTK'nın kamuoyunca bilinen yöneticilerinin ifadelerine başvuracağı bildirildi. BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda, 14 Temmuz 2011 tarihinde BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Genel Başkanı ve bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP'li milletvekilleri ve Belediye Başkanlarının katılımıyla yapılan toplantının ardından "Demokratik Özerklik" kararı açıklanmıştı.

Savcılık, söz konusu karar üzerine soruşturma başlatarak, "Demokratik Özerklik" metnini incelemeye almıştı.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 12:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35